Kapat
Giriş seviyesi cihazlara Android Go geliyor
Android 1

Giriş seviyesi cihazlara Android Go geliyor

Bugün itibariyle başlayan Google’ın I/O 2017 geliştirici konferansında öne meydana çıkan başlıklardan birisi Android Go programıydı. Program, giriş seviyesindeki mobil cihazlara daha akan bir Android tecrübesi sunmayı amaçlıyor.

 

Android Go programını gerçekten Android One programının devamı olarak görebiliriz. Android One programı giriş seviyesindeki cihazlara bir ekipman standardı getirmeyi amaçlamıştı. Android Go ise bir yazılım standardı getirmeyi amaçlıyor.

 

Bilindiği üzere Android işletim sistemi tüm segmentteki cihazlara benzer şekilde uygulanıyor. Yani üstteki seviye cihazla alt düzey cihazda çalışan Android işletim sistemi aynı. Bu bakımdan donanımı iyi bir aygıt akıcı bir şekilde Android tecrübesi sunarken, donanımı güçsüz cihazlar takılmaya başlıyor. Android Go işte burada devreye giriyor.

 

Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S8 serisi 5 milyon sattı

Android Go programı 3 katmandan oluşuyor: İşletim sisteminin kendisi, üstünde çalışan uygulamalar ve özel Google Play mağazası. Program, donanımın türüne tarafından kaynakları ve veri tüketimini sınırlayarak üst seviye kontrol sunuyor.

 

Bileşenler

 

İşletim sistemi Android O sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Sürüm 1GB ya da daha düşük belleğe sahip cihazlarda bazı kısıtlamalar uyguluyor. Mesela bellek kullanımını kısıtlıyor ya da yeni API doğru kullanıcının bilgi kotasını sürekli takip ederek bağlantıyı kısıtlıyor.

 

Uygulamalar ise tekrar bu kısıtlamalara kadar geliştiriliyor. Elbette ilk olarak Google’ın kendi uygulamaları data tasarrufu yapacak şekilde optimize edilmiş. Mesela Chrome Date Saver yavaş bağlantılarda sayfaları optimize ediyor ve basitleştiriyor. YouTube Go uygulaması ise bir videonun içeriğini ekran görüntüsü olarak gösteriyor, her çözünürlükte kullanıcının ne dek bilgi indireceğini hesap ediyor. Google, üçüncü taraf geliştiricilere yol göstermesi açısından Building for Billions adında bir program da başlatıyor.

 

Son olarak özel Play Store mağazası, Google’ın belirlediği bu kısıtlamalara göre planlanmış uygulamaları ön plana çıkarıyor. Böylece kullanıcılara en uygununu seçme imkanı sunulmuş oluyor.

 

Ne vakit?

 

Android Go programı sonraki tüm Android sürümlerinde yerini alacak. 1GB RAM ve daha düşük mobil cihazlarda Android Go paketi kullanılabilecek. Birincil cihazların ise 2018 yılından itibaren piyasada olması bekleniyor.

 

Doğrusu Google Play mağazasında sistemi yormayacak ve bilgi tüketimini sınırlayacak öyle fazla kullanım mevcut. Facebook Lite, Facebook Messenger Lite, Twitter Lite bunlardan bazıları. Android Go bütün bunları fiilen bir çatı altında toplamış oluyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir