Kapat
Alcatel One Touch Pixi 3 (10) incelemesi "Ekranı iyi, klavyesi şen, fiyatı da uygun"
Android 0

Alcatel One Touch Pixi 3 (10) incelemesi “Ekranı iyi, klavyesi şen, fiyatı da uygun”

Sade ve şık bir şekilde toplanmış iki kutunun birinden tabletin kendisi, ekran koruyucu bir jelatin çekilmiş halde, keşke tutacağı olmasaydı, diğerinden de klavye çıkıyor. Ayriyeten 5V 2A gücünde bir uyarlayıcı ve 80cm uzunluğunda diri bir Micro USB kablo geliyor, açıkçası Android’li bir dizüstü çözümü olarak düşünülüp daha uzun bir kablo verilebilirmiş.
 
25.5cm boyunda 15.5cm eninde ve 9.5mm kalınlığındaki tablet 495 gram ağırlığında, segmenti rakiplerinden altta veya üstte kalır bir yanı yok. Kılıfıyla, klavyesiyle beraber taşır kullanırsanız 2.1cm kalınlığında ve 985gram, yani 1KG ağırlığında Android’li bir dizüstünüz oluyor diyebiliriz.
 
Dizüstü kısmından kılıf sorumluluk sahibi, deri dokulu suni cilt malzemeden imal edilmiş, mıknatıslarla gayet güzel açılıp kapanan, masaüstünde formu bozulmadan duran bir kılıf, dizüstünde özen göstermeniz lüzum. İçinde Türkçe tuş dizilimli, altı mıknatıslarla tutunması için metal, üstü plastik gövdeli bir klavye var, isterseniz kılıftan ayırıp diğer cihazlarla kullanabiliyorsunuz, 10 metreye değin destekli. Geri dönütleri ve tuşların derinlikleri gayet iyi, bu incelemeyi keyifle yazdım.
 
 
Multimedya tuşları, kilit tuşu, çoklu ödev menüsü gibi tuşlarla tableti klavyeden tam işlevsel bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Bir Takım tuşlardan kimi süre çıtır çıtır sesler gelse de genellikle bir kütüphanede kullanabileceğiniz kadar sessizler. Tablete bluetooth üzerinden bağlanan klavye için kağıt üstünde 180mah 72 saat dilekçe süresi yazılmış, ben 2 haftadır kullanıyorum, günde 3-4 saat kullanımla pratikte 2.5 hafta civarı bir kullanım süresi ediyor. Kılıfın tek eksisi tableti fazla sıkı tutması, takması çıkarması şiddet, haliyle akıl de kılıftan uçup gitmiyor.
 
Tabletin çerçeveleri, daha alçak üst boşlukları olsun normal görünüyor, tepede VGA çözünürlükte bir kamera var, butonlar da sanal butonlar. Sağında basması biraz zorlama açma/kapama ve ses ayarı butonları, bundan başka 64GB’ kadar destekli Micro SD kart girişi var, üzerinde ise Micro USB ve 3.5mm jack var, çıkış gücü yeterli.
 
Tabletin arkası görünümü de hissi de kumlu plastik malzemeden, hafiften esniyor lakin rahatsız edecek kadar değil. Sırıtmayan Pixi logosu ve altında sertifikasyon bilgileriyle hoparlör var. Sol üstteki kamera 2MP çözünürlüğünde, değişmez odaklı ve açık konuşmak gerekirse öyle bir şey beklememek lüzum, ön kamerası da aynı şekilde.
 
10.1 inç 1280×800 çözünürlüğündeki TFT kapasitif ekranın kasaya oranı %74.8, 149 ppi piksel yoğunluğu elde edilmiş, böylece süper net yok ama bir şeyler okurken müteessir de olmuyorsunuz. Renk canlılığı ve gamutu anlamında tatmin edici seviyesinde, beyazlar beyaz, siyahlar derin, gösterme açılarında mütessir olunacak seviyede bir renk sapması değil. Maksimum ışığı ise yüksek, açık ve kapalı alanlar için fazlasıyla yeterli, yine de azıcık yansıyor. Video içerik harcamak veya günlük kullanım için yeterli bir ekran diyebiliriz çoğunlukla.
 
Bu ekrana Mediatek’in 32-bit 28nm MT8127’si zorlama veriyor, 4 enerji tasarrufu odaklı eski tür Cortex A7 çekirdeği 1.3GHz’e dek çıkabiliyor. Grafik tarafında Mali 450’nin dört çekirdekli versiyonu var.
 
 
Oyun performansı yeterlinin azıcık üstünde, Real Racing 3’te kare/saniyenin azaldığını hissettiğiniz sahneler olsa da oynanabilir kalıyor, Modern Combat 5’te de seri nişan alacak, oyundan keyif alacak dek oynanabilir performans aldım, ağırlama odaklı basit grafikli oyunlarda ise akıcı. MT8127’nin doğası gereği tablet pek ısınmıyor, ısıya ast bir sürat düşüşü değil.
 
Tablette 1GB RAM ve 8GB dahili depolama var, fiyatı segmentindeki 10 inç ekranlı tablet için fazla sıradışı yok fakat beceriksiz, sistem dosyalarından daha sonra geriye doğru 4.4GB kaldığı için Micro-SD kartla hafızayı arttırmak şart.
 
Android 5.0.1 Lollipop üzerine kurulu arayüzde herhangi bir özelleştirme değil, en azından dizüstü formundaki tatbik için çift pencere olabilirmiş fakat o tarafta da 1GB RAM gibi bir sınır var. Turkcell uygulamalarının yüklü geldiği arayüz, oysa kaldırılabiliyorlar, bu güzel, fazla süratli yok, pat diye fazla uygulama açık olduğu zaman durup beklediği, hissizleştiği zamanlar olabiliyor ama bu MT8127 ve 1GB RAM’li, 400 liralık bir tabletten beklediğim düzeyde bir performans, somurtkan bir durum değil.
 
 
 
Arkayüzünde mono bir hoparlörü var, ses yüksekliği tatmin edici sınırında, dizi-film izlerken şöyle bir iki tık daha yükseltebilsem diyorsunuz açıkçası, netlik anlamında bir sıkıntısı değil, distorsiyon oluşmuyor, bass seslerin üzerinden geçiyor.
Wi-Fi çekim gücü gayet iyi, evimin dışındaki ağlara da sıkıntı yaşamadan bağlanabildim, bağlantı stabil sürdü.
 
 
10 inç bir tablette 4060mAh batarya, açıkçası kağıt üzerinde rakiplerine kıyasla düşük. %50 ekran ışığıyla ama kapalı alanlar için hayli aydınlık oluyor, internette sörf ve mail takibi yapıp, sosyal medyaya takıldığınız, yazı yazdığınız bir senaryoda 4.5 saat değin ekran süresi alabiliyorsunuz, bir telefon olsaydı günü dahil etmemek için yeterli diyebilirdim fakat bir tablet için böylece iyi bir süre yok.
 
 
Wi-Fi’ı kapatıp %50 ekran ışığı ve %100 ses ile 6.5 saat civarı 720P video izleyebildim, uzun yolcukluklarda kurtarmaz ola ki fakat gün içerisindeki seyahatlerde işinizi görür. Ekleyelim, tablet 2.5 saat civarında çok miktar oluyor.
 
Alcatel One Touch Pixi 3, kılıfı ve elverişli klavyesiyle fiyat segmentinden ayrılıyor diyebiliriz, başka bir tablet alıp daha sonra da klavyeli bir kılıf almak zor yok natürel lakin tabletle bütün ahenkli, bir ekrandan bir klavyeden kontrole mecburi bırakmayan klavye benim gibi gün içerisinde bol bol yazı yazanların hoşuna gidecektir. MT8127 yongası ve 1GB RAM’i ile o kadar akıcı bir performansı yok fakat dediğim gibi, segmentinde koşul az çok böyle. 50-100 lira üstünde, ama yüzdeye vurunca %25’i ediyor, özellikle RAM ve depolama anlamında daha başarılı rakipleri olduğunu belirtelim, depolama en azından 16GB olabilirmiş.
 
Uzun lafın kısası, Micro SD kart takıp dizi-film izleyeceğim ekranı görüş açıları iyi, ışık şiddeti yüksek olsun, gün içerisinde bol bol yazı da yazıyorum klavye manâlı, bataryası da günü kurtarsa kafi, hepsinden öte uygun fiyatlı bir tablet arıyorum diyorsanız eğer Alcatel OneTouch Pixi 3 işinizi görecektir diye düşünüyorum.
Böylelikle bir tahlil videomuzun daha sonuna gelmiş olduk, bir sonraki videoda yine görüşürüz hoşçakalın.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir