Kapat
Android O ile ilgili son yenilikler
Genel 0

Android O ile ilgili son yenilikler

Hatırlanacağı üzere Google’ın yeni işletim sistemi Android O duyurulduğu dönemde uzun bir tefrika hazırlamıştık. Bu hafta başlayan I/O 2017 geliştirici konferansında daha fazla buluş ortaya çıktı. Sizler için kayda değer yenilikleri bir araya getirdik.

 

Bildirim Noktaları

 

Android 7.1 sürümü ile birlikte uygulama ikonlarına uzun basarak ilgili kısa yolları ortaya çıkarabiliyorduk. Android 8.0 ile birlikte yeni eklemeler oldu. İkona uzun tıkladığınız vakit uygulama ile ilgili bildirimler ve widget menüsü ekrana geliyor. Böylece genel widget menüsünde uygulamayı aramanıza lüzum kalmıyor.

 

Gelişmiş Kopyala Yapıştır

 

Bir metni blok içine olmak istediğinizde başlıca Android işletim sisteminin anlamlı tümceleri başarılı bir şekilde işaretlediğini görmüşsünüzdür. Android O ile birlikte bu yetenek daha da gelişiyor. Suni akıl baştan sona bir telefon numarası, bir adres veya bir ad üstüne çift tıkladığınızda başarılı bir şekilde blok içine alıyor.

 

Google Play Koruması

 

Google yıllardır tatbik mağazasında zararlı yazılımlarla uğraş için öbür tedbirler alıyor. Bir öncekinden daha sıkı olan bu tedbirlere hemen bir yenisi daha ekleniyor. Normalde Google internete emrindeki cihazlardaki uygulamaları analiz ederek zararlı olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Günde 50 milyar kullanım denetleyici Google, derhal Google Play üzerinde kullanıcının manuel olarak da uygulamalarını taramasına imkan veriyor.

 

Optimizasyon

 

Çekirdek işletim sisteminde de bir takım optimizasyonlar yapan Google, donanıma tarafından Android telefonların iki kat daha çabuk açılacağını belirtiyor. Keza Google Sheets gibi uygulamalarda da 2 kata değin daha süratli açılışlar görebileceğiz.

 

Kotlin
 

Geliştirici tarafında da kayda değer bir yenilik var. Apache 2.0 lisansı aşağıda açık kaynak olarak geliştirilen Kotlin programlama dili de desteklenmeye başladı. Expedia, Flipboard, Pinterest ve Square gibi uygulamalar şimdiden Kotlin diline adapte olmaya başlamış.

 

Android O geliştirici ön izleme sürümü Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel ve Pixel XL modelleri için beta programına kayıt olanlara yönelik indirmeye sunuldu. Nihai sürümün ise yaz aylarının sonlarında yayınlanacağı belirtildi. Sürümün önceki özelliklerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Hem Bkz.Android 8.0 ile gelen 20 yenilik – Bölüm 1 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir