Kapat
Fuchsia işletim sistemi Android'in yerini mi alacak?
Genel 0

Fuchsia işletim sistemi Android’in yerini mi alacak?

Google’ın I/O 2017 etkinliği teknoloji devine, şirketin üzerinde çalıştığı projeleri duyurmak için mükemmel bir etraf sundu. Bu ayın başlarında ise bunların en önemlilerinden biri olan Google Fuchsia‘nın görselleri internete düşmüştü. Doğrusu Fuchsia hakkındaki ayrıntılar başlangıçta geçen sene ortaya çıktı ancak son raporlar işletim sisteminin kullanıcı arayüzünü sergilemesinin yanına, dahil edilebilecek bazı özellikleri öğrenmemiz açısından önemliydi.
 
Konferans zarfında Android’in mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Dave Burke‘a, Google’daki en heyecanlandırıcı projelerden biri olan Fuchsia işletim sistemiyle ilgili sorular soruldu. Mühendis, deneyde kullanılan projenin erken aşamada olduğunu ve Google’ın üstünde çalıştığı o kadar çok projeden biri olduğunu söyledi.
 

Fuchsia, Android veya Chrome OS’in yerini almaycak

Fuchsia’yı imtiyazlı kılan şey, geliştiricilerin kodları görmesine ve katkıda bulunmalarına müsade veren açık kaynaklı bir yapıda olması. Burke, işletim sistemini hemen şimdi deneyde kullanılan bir proje olarak gördüklerini, gerçekte Google’da bunun gibi çok sayıda harika projenin olduğunu söylüyor. Kendisine kadar Fuchsia’yı garip kılan şey, açık kaynaklı olduğu için insanların bunu görebilmesi ve üzerinde yorum yapabilmesi.
 

Ayrıca Bkz.iPhone 8, iPhone 7s ve iPhone 7s Plus’ın kalıpları ortaya çıktı

Google’ın Fuchsia projesini Android’e alternatif olarak sunma niyetinde olmadığını belirtmek gerekir. Yani Google bu yeni işletim sistemini Android OS ya da Chrome OS‘in yerini alsın diye geliştirmiyor. yine de bu durumun ileride değişmeyeceğinin bir garantisi yok. Çünkü Fuchsia, ağır ağır şekillenerek, kararlı bir işletim sistemi haline gelmeye başladı. Bu noktada, Fuchsia’nın sonunda bütün teşekküllü bir işletim sistemi haline gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir