Kapat
Genel 0

Sosyal medyanın iletişim becerilerine olumsuz etkileri

Gündelik hayatınızda sosyal medya kullanımı, zamanımızın önemli bir bölümünü almaktadır. Doğru kullanıldığı takdirde farklı birçok faydası bulunan sosyal medya siteleri, kararında ve yanlış kullanımlar sonucunda farklı zararları da beraberinde getirmektedir. Sosyal medyanın iletişim becerilerine olumsuz etkileri başlıklı bu yazımızda, bu mecraların iletişim konusunda insanlara vermiş olduğu zararlar hakkında bilgiler paylaştık.

Sosyal medyanın iletişim becerilerine olumsuz etkileri

İnsanların daha az konuşmasına neden oluyor

Çok konuşmak hiçbirimizin istemeyeceği bir durum olsa da, genel sohbet ortamlarında sosyal medyada vakit geçirmekten vazgeçmeyen kişiler sevdikleri ile sohbet etmek yerine böyle bir ortamda dahi vaktinin önemli bir kısmını bu ortamlara harcamaktadır.

Bu durum ise özellikle bizim toplumumuz için önemli bir kavram olan muhabbet kavramının, içinin boşalmasına neden olmaktadır. İnsanların günümüz şartlarında daha az bir araya gelmesine rağmen, birlikte geçirecekleri zaman içerisinde de sosyal medyaya vakit ayırmaları büyük bir iletişim kopukluğunun ortaya çıkmasına ve insanların birbiriyle daha az konuşmasına neden olmaktadır.

Konuşma stilinde değişiklik

Vakitlerinin önemli bir bölümünü sosyal medya sitelerinde geçiren insanlar, fikir belirtmeleri gereken bir konuda dahi çok kısa açıklamalar yaparak konuyu geliştirmeye çalışmaktadır.

Özellikle genç nesil kendilerine sorulan sorulara kısa cevapları verdikleri gibi, kendi dillerine ait konuşma stili yerine dillerinden çok uzak bir konuşma tarzıyla hareket etmektedir. Bu durum doğrudan belli olmasa da, sosyal medyanın iletişim becerilerine olumsuz etkileri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Anadil kullanımındaki olumsuzluklar

Sosyal medya sitelerini anormal derecede fazla kullanan kişiler, gün geçtikçe kendi anadillerinde konuşmaktan uzaklaşmaktadır. Bu kişiler kendi öz dillerini tam olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde kullanmaktan, yoksun kalmaktadır.

Fiziksel iletişim becerilerindeki zayıflık

Yine genç nesil üzerinden bahsedecek olursak, özellikle de gençlerin kendilerinden büyük insanlarla ya da aileleriyle birlikte yapacakları aktivitelerden uzak kaldıkları görülmektedir.

İletişim sadece dil ya da işaretle kurulan bir bağlantı olmayıp, spor ya da farklı sosyal aktivitelerle insanların birbiriyle bağlantı kurmasını da kapsamaktadır. Sosyal medyayı bağımlılık haline getiren kişilerin, fiziksel becerilerden uzak kaldığı gibi fiziksel iletişim kurma becerisini de kaybettiği görülmektedir.

Bağımlılık ve hayattan kopukluk

Takdir edersiniz ki hayat, sosyal medya üzerinde yaşandığı gibi yaşanmamaktadır. Sosyal medya bağımlıları bu mecralarda kendilerini daha huzurlu hissederken, dışarıda hayatın akışı acısı ve tatlısı ile daha farklı olmaktadır. Bağımlılık kişiyi, gerçek hayattaki birçok şeyden soyutlamaktadır.

Yalnızlık

Sosyal medyanın iletişim becerilerinde ki olumsuz etkileri arasında, hiç şüphesiz ki insanları yalnızlaştırdığı da önemli bir gerçektir.

Sosyal medya bağımlıları kendisini adapte ettiği ortamda daha fazla zaman geçirmek için, yalnızlığı tercih etmektedir. Diğer insanlarla iletişim becerilerini kaybetmesi de, yine onları yalnızlığa iten sebepler arasındadır.

Özgüven eksikliğinden kaynaklı iletişim bozukluğu

Sosyal medya bağımlılarının tamamına yakını, bağımlılık derecesine göre özgüven eksikliği yaşamaktadır. Bu tespit uluslararası kuruluşlarca sosyal medya bağımlıları için yapılmış, oldukça önemli bir tespittir. Kişinin başta tanımadığı ya da yeni tanışmış olduğu insanlarla iletişim kurabilmesi için ihtiyacı olan özgüven, sosyal medya bağımlılarında bulunmamaktadır.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir