Kapat
Genel 0

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıktan Korunma Yolları

İletişim teknolojileri ve özellikle internet başta olmak üzere, ergen yaşlardaki bireylerin ve kadınların fazlaca uğradıkları siber zorbalık saldırıları, yani şekilde zaman zaman yetişkin bireyleri de hedef alan çeşitli eylem biçimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, siber zorbalık nedir? Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız siber zorbalıktan korunma yolları, neleri içermektedir.

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık;  Başta internet teknolojisi olmak üzere, tüm iletişim araçları üzerinden farklı zaman ve şekillerde, kısa veya uzun süreli bir şekilde özellikle kadın ve genç yaştaki bireylere yönelik bilinçli bir şekilde yapılan saldırgan davranışlar biçimidir.

Siber zorbalığın temel hedefi çoğunlukla kadınlar ve ergen yaştaki savunma gücü zayıf olan kimseler olsa da, yetişkin erkekler de bu tür saldırıların hedefinde olmaktadır.

Siber zorbalık nedir? Sorusunun cevabını daha da anlaşılır bir dil ile cevaplayacak olursak, gündelik yaşantımızda maruz kalacağımız korku temelli şiddetin sanal ortama uyarlanmış halinden bahsetmek mümkündür. Her ne kadar anlık olarak fiziksel bir şiddet söz konusu olmasa da, korku temelli psikolojik bir şiddetten bahsetmek mümkündür.

Bilişim teknolojilerindeki gelişmeye bağlı olarak, siber zorbalık oranlarında doğal bir artış fazlasıyla olmuştur.

Siber Zorbalıktan Korunma Yolları

Siber zorbalıktan korunma yolları ile bu tür tehditlerden çocuklarınızı ve kendinizi koruyabilir, iletişim teknolojilerini çocuklarınız için daha güvenli hale getirebilirsiniz.

  • Öncelikle çocuklarınızı, tüm iletişim ağlarında herhangi bir sorunla karşılaştıklarında size haber vermeleri konusunda eğitin. Tek başlarına bir önlem alacak yetiye tam olarak erişmemiş olsalar da, bu eğitimi vererek karşılaşmaları muhtemel olan siber zorbalık tehdidine karşı ilk önlemi alabilirsiniz.
  • Başta kadın ve çocuklar olmak üzere tüm bireylerin internet üzerinde vücut mahremiyetine dikkat etmeleri, siber zorbalıktan korunma yolları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Zira tehdit unsuru kimselerin en fazla yararlandıkları unsurlardan biri vücut mahremiyeti olup, paylaşılan fotoğraflara dikkat edilmesi gerekir.
  • Çocuklarınızın sosyal medya ve çoklu çevrim içi oyunları oynamasının kısıtlanması ve kontrol altında tutulması, onlar için alınabilecek başlıca önlemlerden biridir.
  • Zaman geçirmek için ilgi duydukları alanların ağırlığını, sanat ve kültüre yönelik alanlara kaydırmaya çalışmak, gönüllü olarak bu mecralardan kopmalarını sağlamak için olumlu adımlardan biridir.
  • Herkese açık çevrimiçi oyunlar ve sosyal mecralarda, kişisel bilgilerin paylaşımından kaçınılmalıdır.
  • Çocuklarınızın yanlış platformlarda bulunmasını engelleyecek ücretli ve ücretsiz yazılımlardan yararlanarak, siber zorbalık tehdidine karşı önemli bir adımı daha atmış olabilirsiniz.

Siber Zorbalığın Yuvası Sosyal Medya Siteleri

Yapılan araştırmaların tamamı, siber zorbalığın en fazla görüldüğü yerlerin başında sosyal medya sitelerinin olduğunu göstermektedir. Siber zorbalığa maruz kalan kişilerin önemli bir kısmının ergen yaştaki bireyler olduğu gibi, fiili gerçekleştiren kişilerin çoğunluğunun da ergen yaştaki insanlar olduğu görülmüştür.

Psikolog ve sosyologlar, bu eylemi gerçekleştirilmesindeki temel neden olarak, kişilik bozukluğuna işaret etmektedir. Ayrıca kişinin kendisini kabul ettirme çabaları da, siber zorbalık tehdidinin oluşumundaki temel etken olarak görülmektedir.

Cinsiyet Farklılığı Bulunuyor

Siber zorbalığı gerçekleştiren kişilerin önemli kısmını erkekler oluştururken, tehdit daha çok kadınlara yönelik olmakla birlikte kadınları daha fazla etkiliyor. Her zaman mağduriyet oluşturmayıp psikolojik bir korku unsuru olmasına rağmen, kadınlarda bazen çeşitli mağduriyetlerin doğmasına da neden olabilmektedir.

En güncel teknoloji haberleri ve bilgileri için, sitemizi takip etmeye devam edin.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir