Kapat
iOS 0

Yeni iPhone’lar A12 işlemciye sahip olacak!

Yakın zamanda Samsung Galaxy S9 gemisinde olacak yeni mobil işlemcisi olan Exynos 9810’u tanıtmıştı. Apple’da bu olaya yanıt olarak cihazlarında A12 işlemci kullanacağını duyurdu. Ayrıca Qualcomm, Snapdragon 845 işlemcisi kullanacağını da belirtmişti.

Bu yıl gelecek olan Android model telefonlarda Snapdragon 845 işlemcisi olacağı düşünülüyor. Samsung’da yeni işlemcisini tanıtımına az zaman kalan Galaxy S9 serisinde kullanacağı biliniyor. Bu iki şirketinin mobil işlemcileri 10nm çiplere sahip iken Apple’ın kullanacağı A12 işlemcisinde 7nm büyüklüğünde olacak. Yeni işlemci ile yeni gelecek iPhone’lar enerji verimliliği ve performans konusunda daha ileride olacak. A12 işlemcisi özel bir ultraviyole teknolojisi üzerine kurulacak. Daha küçük alan daha fazla transistör sığdırabilecek. Bu da performansını arttıracak.

Apple güncel iPhone modellerinde A11 Bionic işlemci ile güç veriyor. Bu işlemcinin verdiği yüksek performans ile dikkat çeken işlemci, 2018 yılında yerini A12 işlemciye bırakmayı planlıyor.

Apple’ın çıkaracağı yeni işlemci A12’yi direkt olarak TSMC firması tarafından üretilecek. Zaten A11 Bionic işlemcisini de TSMC üretmişti. Görünüşe göre TSMC güzel bir başarı elde etmiş gibi görünüyor ki yeni işlemciyi de tasarlıyor.

Ferhat Çark {Alathor}

Bilgisayar programcılığı mezunu, teknoloji ve oyunlara oldukça ilgili. Tüm tecrübe ve deneyimlerini sitemiz için kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir