Kapat
Toshiba’dan bir ilk!
Donanım 0

Toshiba’dan bir ilk!

 

NAND Flash endüstrisinin önde gelen isimlerinden Toshiba geçtiğimiz günlerde bir çeşitlilik MLC yonga olan QLC(Quadruple level cell) biçiminde üretilmiş 3D NAND hafızalarını duyurdu. Bu sayede 16 adet yonganın bulunduğu bir diskte 1.5 TB’lık kapasiteleri bakmak olası olacak. aynı zamanda daha önce en yüksek kapasite olarak sunduğu 1 TB’lık dünya rekorunu yine kendisi tazelemiş oldu.
Ayrıca Bkz.Lexar markasına elveda

2 kat daha yoğun bellekler

 

Bu gelişme beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. TLC tipi belleklere nazaran 2 kat yoğunluğa sahip  yeni teknoloji daha keskin bir imal teknolojisine gereklilik duyuyor. Anlaşılan o ki Toshiba üretim teknolojisi sayesinde rahatlıkla bu durumun üstesinden gelebilmiş.

Şu an için bu teknolojiyi 64 tabakalı yongalara uygulayan firma bu sayede yonga başına 768 Gbps’lik kapasite elde etmiş. öte taraftan NAND yonga üreticisi 96 katmanlık BiCS FLASH 3D Flash yongalarını da duyurdu oysa bu da 4. cins 3D NAND yongaları çağrıda bulunmak oluyor. 96 katmanlı NAND hafızaları 64 tabakalı önceki modellere nazaran yaklaşık %40 kapasite artışı sunarken bit başına düşen maliyetlerde de düşme sağlıyor.
 
Bu çözümlerde ise 256 Gbps’lik kapasiteye ulaşılırken toplu üretime geçişinin 2018 yılında yapılması planlanıyor. Son olarak daha uzaktan bir gelecekte QLC 3D NAND yongalarında da 96 tabakalı bir yapıya geçilmesinin Toshiba’nın öteki hedefleri arasında olduğunu belirtelim.
 
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir