Kapat
Intel’in başı yine sıcaklıklarla dertte!
Donanım 0

Intel’in başı yine sıcaklıklarla dertte!

Geçtiğimiz haftalarda ilk incelemelerinin teknoloji siteleri tarafından sıkı bir şekilde yapıldığı Sky Lake-X ve Kaby Lake-X işlemcileri ile beraberinde getirdiği X299 yongaseti son gelen bilgilere tarafından beraberinde önemli ısınma problemlerini de getirmiş.

Hız aşırtma ustası Der8auer yaptığı denemelerde piyasadaki Gigabyte, Asus ve MSI’ın anakartlarında 4.5 GHz gibi bu işlemciler için epeyce herzamanki olan seviyelere gelindiğinde kartların VRM’lerinin 85C ve hatta üstüne çıktığını rapor etmiş. Daha vahimi sürat aşırtma ustası kullanılan ölçerin konumu dolayısıyla sıcaklıkların 96C gibi bir değere deha çıkmış olabileceğini düşünüyor. Yan bu denli yüksek sıcaklıklar 5-10 dakikalık Prime95 testi sırasında görülmüş ve işlemci doğal olarak kendisini 1.2 GHz’e çekmiş. Yonga soğumasının peşinde bitmiş 4.5-4.6 GHz seviyesine çıkmış fakat benzer olay tekrar tekrar yaşanmış.

Ne yazık ki tek sorun bununla da kalmamış. PSU’nun işlemciyi besleyen 8 pinlik bağlantısında 65C’lik sıcaklık ölçen hızaşırtma ustası bu değerlerin uzay montaj deneme ortamında ölçüldüğünü dolayısıyla sistemimizi normal bir kasaya kurduğumuzda üstelik kasa içi hava akımımız da iyi değilse durumun yangına deha sebep olabileceğini belirtmiş. Ilave olarak yüksek sıcaklıkların 8 pinlik konnektörün 10 çekirdek 20 izlekli Sky Lake Extreme işlemcisi Core i7-7900X’i beslemekte yetkisiz kaldığından kaynaklandığının da altını çizen Der8auer kullanıcılara 8 pin şiddet konnektörlü anakart almamalarını ve 1-2 ay bekleyip yeni modeller çıkarsa onlardan almalarını nasihat etti.

Peki bu şart niçin kaynaklanıyor?

Der8auer’e göre burada sadece anakart üreticileri suçlanmamalı zira Intel iki extreme işlemci ailesinin de çıkış tarihini önümüzdeki ağustos ayından haziran’a çekti fakat bu da anakart üreticilerinin kartlarını yeteri dek test edip geliştirememesine yol açtı. Bu sebeple sürat aşırtma ustası suçun yarı yarıya her iki tarafta da olduğu görüşünde.

Bununla birlikte soruna ayrıca VRM’lerin ısı dağıtıcılarının gerekli şekilde tasarlanmaması keza de termal padlerin ısı iletiminin fena olması sebep olmuş olabilir. Hem VRM soğutucularının 120 mm’lik bir fanla desteklendiğinde sorun yaşanmadığı da diğer detaylar arasında.

Son olarak az önce yeni olan platformda böyle sorunları duymak can sıkıcı. Görünen o ki kullanıcıların şu an için titiz olmasında menfaat var. İlerleyen günlerde gelişmeleri hep birlikte peşine düşüp takip ediyor olacağız.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir