Kapat
Facebook artık dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip
İnternet 0

Facebook artık dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip

Yükselme hızı dünyanın en topluluk ülkesinden bile kat kat daha fazla olan Facebook nihayet 2 milyar aylık kullanıcı sayısına ulaştı. Kulağa şahane gelen bu sayı internet aleminde ne denli bir potansiyel olduğunu da gözler önüne seriyor.

 

Inanılmaz artma

 

Işyeri kadar yapılan açıklamada yayına başladıktan 13 yıl sonra sosyal ağın aylık kullanıcı sayısı 2 milyarı geçtipi bildirildi. Sadece 5 sene önce bu sayı 1 milyar dolayındaydı. Yani Facebook ilk 1 milyar rakamına ulaşmasından fazla daha kısa sürede ikinci bir milyar rakamına ulaşmış oldu.

 

Bir dönem genç nüfusun uzaklaşmasından dolayı Facebook kullanımının yavaşlayacağı ve bir süre sonradan kapanacağı kehanetleri gündeme geliyordu. Tam tersine sosyal ağın başvuru formu oranı arttı. Ilk 1 milyar rakamında kullanıcıların yüzde 55’i bir sonraki gün bitmiş ağa giriyordu. Acilen bu sayı yüzde 66 civarında. Muhakkak sosyal ağın artık daha fazla yetişkin nüfusa dürüst kaydığı da bilinen bir gerçek.

 

Sosyal ağın yükselme lokomotifi gelişmekte olan ülkeler. Düşük internet hızları olan ülkelerde değişik altyapılar yatırımları meyvesini vermiş durumda. Son 5 yıllık vakit içerisinde Asya ve Diğer Ülkeler kategorisinde 746 milyon kullanıcı sosyal ağa dahil oldu. ABD ve Kanada’da ise bu sayı sadece 41 milyon.

 

Keza Bkz.DJI tarıma da siklet veriyor

Facebook’un elde ettiği heybetli rekor diğer platformları da gölgede bırakmamalı. Fiilen sektöre en erken giriş yapanın en büyük avantajı elinde tuttuğu bir dönemde yaşıyoruz. Mesela YouTube aylık 1.5 milyar kullanıcı sayısına sahip. WhatsApp aylık 1.2 milyar kullanıcı göre ziyaret ediliyor. Tekrar Facebook Messenger aylık 1.2 milyar ziyaretçi sayısına sahip. WeChat 889 milyon kullanıcı sınırında. Instagram ise 700 milyon seviyesinde.

 

Dünyada henüz dinç internet erişimi olmayan 3-4 milyar civarında insan olduğu düşünüldüğünde Facebook’un önünde büyük bir potansiyel hala daha mevcut. Yapılacak yeni yatırımlar ile çok daha kısa bir sürede 3 milyar rakamına erişilebilir. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir