Kapat
Toshiba kararını verdi: Bellek bölümü Japonya-ABD konsorsiyumuna gidecek
Teknoloji 0

Toshiba kararını verdi: Bellek bölümü Japonya-ABD konsorsiyumuna gidecek

 

Japon hükümeti ve dünyanın önde gelen yatırım şirketi Bain Capital göre oluşturulan konsorsiyum ise epeyce topluluk. SK Hynix ve Japonya Yeniden Yapılanma Bankası’nın da desteklediği konsorsiyumda hükümete ait INCL (Innovation Network Corp of Japan) isimli bir fon yer alıyor. INCL fonuna yatırım yapan 26 Japon şirketi içinde Sony, Canon, Toyota gibi önemli Japon şirketlerinin bulunması gerçekte Toshiba’nın, niçin fazla daha yüksek tekliflerin yerine bu konsorsiyumu seçtiğini gösterir nitelikte zira şirketin ve Japon hükümetinin bu satıştaki en manâlı isteği bellek işindeki hassas teknolojilerin üretiminin ülke içinde kalmasını sağlamaktı.

 

Western Digital Engeli 

Toshiba’nın sıcak baktığı bu teklifin 28 Haziran’da gerçekleşecek olan yatırımcılar toplantısında görüşülmesi ve teklifin bir hafta içinde resmi olarak onaylanması bekleniyor. Onayın ardından satış işlemine dair yasal işlem başlayacak oysa satışın tamamlanması için aşılması gereken bir problem daha var: Flash hafıza üretiminde Toshiba’nın ortağı olan Western Digital.

Toshiba’nın teklifleri değerlendirmesi üstüne harekete geçen Westerd Digital, şirketin ortağı olduğu için kendisinin de bu satışta söz hakkına sahip olduğunu dile getirmiş ve satışın kendi haklarına hasar vermemesi için tüm önlemlerin alınmasını talep etmişti. Şirket son olarak satışa engel olmak için geçtiğimiz hafta tahkime başvurmuştu.

 
 
Keza Bkz.Giriş seviyesine yönelik Snapdragon 450 yonga seti geliyor 
Toshiba’nın teklifi resmen onaylamasının peşinde, satın alma işlemi ile ilgili yasal çalışmalar başlayacak ve olasılıkla 2018’in birincil çeyreğinde konsorsiyum hafıza bölümünün sahibi olacak. Geçtiğimiz mart ayında sona eren parasal yılda 8.6 milyar dolar hasar açıklayan Toshiba, bu finansal yılda da zarar açıklamamak ve  Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’ndan çıkarılmamak için 2018’in mart ayına değin satış işlemlerini bitirmek zorunda.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir