Kapat
Haberler 0

Sony PS4 Pro’ yu tanıttı..

Uzun süredir gündemde olan Sony’ nin daha güçlü konsol düşüncesi, saatler önce gerçekleştirilen özel bir etkinlikte duyuruldu. PS4 Pro konsolu tanıtıldı. PS4 Pro 4K ve HDR video desteği ile geliyor.

Tüm dikkatler dün gece iPhone lansmanında olsa da Sony tarafında da önemli gelişmeler vardı. Firma, elden geçirdiği ve yenileyip, güçlendirdiği PS4 Pro adındaki yeni oyun konsolunu kullanıcılarına duyurdu.

PS4′ ün donanımı üzerinde bir takım iyileştirmeler ve geliştirmeler yapan Sony, 4K ve HDR görüntü çıkışı sağlamayı başarmış. 8 adet Jaguar çekirdeğini daha yüksek hızlarda çalıştıran konsol ayrıca yeni nesil bir AMD grafik birimi barındırıyor. Grafik mimarisinin teknik detayları açıklanmamış ancak 4.2 TFLOPS seviyesine bakıldığında Polaris tabanlı bir ekran kartı söz konusu. Sistem 8GB GDDR5 bellek ile güçlendirilmiş.

Yeni PS4, 4K görüntü çıkışını özel bir ölçeklendirme teknolojisi kullanarak sunuyor. Call of Duty: Infinite Warfare ve Modern Warfare: Remastered oyunları yeni özellikleri ilk günden itibaren desteklemeye başlayacak. Battlefield 1 ve FIFA 16 gibi pek çok PS4 oyunu ise sonraki dönemlerde bu desteğe sahip olacak. Geliştiriciler istemezse bu teknolojiyi hiç kullanmadan standart çözünürlükte oyunlarını sunmaya devam edebilecekler. Tabii bir PS4 Pro’ ya sahipsek ve 4K destekleyen bir oyunumuz varsa bunu kullanmamak olmaz. 🙂

Yeni konsolun en iyi görüntü kalitesini 4K televizyonlarda sunacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte HD ve Full HD çözünürlüğe sahip televizyonlarda da konsolun görüntü kalitesini mümkün olduğunca arttıracağı ifade ediliyor. HDR desteği, ek bir güncelleme ile tüm PS4 konsollarına dağıtılacak. Sony görüntü ve grafik olarak başarılı yeniliklere gitmiş gibi görünüyor. En doğru bilgiyi tabi ki inceleme yaptığımızda alacağız.

PS4 Pro ayrıca sanal gerçeklik içerikleri için de arttırılmış görüntü kalitesi ve akıcılık sunuyor. PS VR kaskının çıkmasına az bir süre kala, Sony daha güçlü bir konsol ile sanal gerçeklik içeriklerini desteklemiş oldu. 1TB depolama kapasitesi ile sunulacak PS4 Pro modeli 10 Kasım 2016 tarihinde piyasaya çıkacak ve 399$ fiyat etiketine sahip olacak. Bakalım cihazın Türkiye fiyatı ve kullanıcılar tarafından ilgisi ne durumda olacak.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir