Kapat
İnternet 0

Siber Saldırılarının İşletmelere Verdiği Zararlar

Teknolojik gelişmeler özellikle işletmelere büyük faydalar sağlarken, bilişim teknolojilerinin siber saldırıları maruz kalmaları durumunda verdiği zararlar da bazen oldukça büyük olabiliyor. Siber saldırıların işletmelere verdiği zararlar oldukça çok yönlü olup, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bazen telafisi çok zor olmaktadır.

İşletmelerin korkulu rüyası haline gelen siber saldırılar için kapsamlı bir önlem almak ve özellikle ve ücretli hizmetlerden yararlanmak, alınacak en temel önlemlerin başında gelmektedir. Bu önlemler çeşitli ücretli yazılımlar olduğu gibi, bu saldırılara karşı gerekli önlemleri alabilecek siber uzmanların şirket bünyesinde istihdam edilmesi şeklinde de güvenlik sağlanmaktadır.

Siber saldırıların işletmelere verdiği zararlar

Bilgi ve proje kaybı

Yapılan siber saldırıların temelinde, genellikle de işletmelerin bilgi ve projelerini ele geçirmek yer almaktadır. Bu nedenle yapılan saldırıların verdiği en önemli zararların başında, işletmenin kuru sebze bilgilerinin ele geçirilmesi yer almaktadır.

Maddi kayıplar

Siber saldırıların işletmelere verdiği zararlar arasında, maddi kayıtlarda önemli bir yer tutmaktadır. Firmaların banka ve kredi kartı bilgileri, finansal çalışmalar gibi farklı bilgilerin ele geçirilerek, ciddi maddi kayıplar sağladığı bilinenler arasında yer almaktadır.

Zaman kayıpları

Bazen yapılan saldırılar, işletmenin farklı alanlarda işleyiş biçimini yavaşlatarak, önemli zaman kayıplarına neden olmaktadır. Bu amacı taşıyan saldırılar, genellikle rakipleri tarafından gizlilik içerisinde yaptırılmaktadır.

İşletmenin hayata geçirmek olduğu bir projeyi yavaşlatarak kendi projesini daha erken piyasaya sürmek isteyen rakipler, bu tip saldırılardan faydalanmaktadırlar.

Gizliliğin açığa çıkması

Yapılan saldırılar sonucunda işletmelerin gizli bilgilerinin kamuoyu ile paylaşılması da, işletmeye farklı zararlar vermektedir.

Marka itibarı

Siber saldırıların işletmelere verdiği zararlar arasında, hiç şüphesiz ki marka itibarı ayrı bir yer tutmaktadır. İşletme markasının itibarını zedelemeye yönelik bu saldırılar, firmanın ürün ve hizmet satışını da oldukça olumsuz yönde etkilemektedir.

Cezalar

Herhangi bir markanın müşteri bilgilerini saklayamaması, açılan davalar sonucunda işletmelerin yasal ceza yaptırımlarına maruz kalmasına sebep olmaktadır. İşletmeler sebepler ne olursa olsun, müşterilerinin bilgilerini gizlemek ve gerekli önlemleri almak zorundadır.

Siber saldırıları önlemenin yolları

İşletmelerin bu tip saldırılara maruz kalmamak için, önceden alabilecekleri bir takım önlemler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, siber saldırıların daha çok ilgili bölümlerde çalışan personelin hataları yüzünden gerçekleştiğini göstermektedir.

Bu yüzden işletmelerin başta bilişim ve finans biliminde çalışan personelini eğitmesi, alınabilecek başlıca önlemler arasındadır. Firmanın kullanmış olduğu bilişim teknolojilerinde güvenlik açısından fayda sağlayacak ücretli yazılımlara yer vermesi de, alınabilecek önlemlerden biridir.

Diğer yandan özellikle büyük işletmelerin, siber güvenlik uzmanlarını bünyesinde istihdam etmesi alabilecekleri bir diğer önlemdir. Bu uzmanlar güvenlik açıklarını tespit ederek, bu açıkların derhal giderilmesi konusunda çalışma yapabilirler.

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıktan Korunma Yolları  başlıklı yazımızda ise, siber zorbalıktan korunma yolları hakkında alınabilecek önlemlerden bahsettik. Bu önlemleri alarak, kendinizi v e özellikle çocuklarınızı koruyabilirsiniz.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir