Kapat
Oculus Rift S sanal gerçeklik
Teknoloji 0

Sanal Gerçekliğin Yeni Starları Oculus Rift S ve Quest

Geçtiğimiz ay gerçekleşen Game Developers Conference’ta Facebook, yeni sanal gerçeklik sistemlerini tanıttı ve bunlar, firmanın sahip olduğu Oculus’a gelen yeni modellerden başkası değil. Oculus Rift S ve Oculus Quest modellerinin ikisinin de 399$’lık satış fiyatıyla satışa çıkacağı açıklandı.

Oculus Rift S, var olan Oculus Rift’in yerine geçecek olan, güncellenmiş bir model. Rift S’i kullanmak için yine bir PC’ye ihtiyacınız var ve cihaz yine bir kabloyla bilgisayara bağlı. Yeni sanal gerçeklik gözlüğünün en kullanışlı tarafıysa üzerinde beş tane kamera barındırması sayesinde, artık dış sensörlere gereksinim duymaması. Oculus Insight adındaki özellikle birlikte gelen Rift S, bu kameralar sayesinde bulunduğunuz ortamı tarıyor ve oyun alanını belirliyor. Pass Through özelliği sayesinde de gözlüğü kafamızdan çıkartmadan çevremizi görebiliyoruz –ki bu özellik gerçekten çok kullanışlı olacak. Rift S’in çözünürlüğünde de ufak bir gelişme var; eski gözlüklerin 2160×1200 piksel çözünürlüğü yerine artık tek LCD’de 2560×1440 piksel çözünürlük yer alacak.

Oculus Quest ise bambaşka bir cihaz ve sanal gerçekliğin olması gereken halini gösteriyor. Bir PC bağlantısına ihtiyaç duymadan, kendi işlemcisi, belleği ve hafızasıyla birlikte gelen, sadece bir gözlük ve iki kontrol cihazından oluşan Quest, istediğiniz yerde, istediğiniz Oculus oyununu oynamanıza olanak tanıyacak. Kablo yok, sensör yok, kısıtlama yok… Facebook, her iki cihazın da bu yılın bahar aylarında piyasada olacağını söylüyor. Umalım da buralara da resmi olarak gelsin…

Kerem {Kerem}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir