Kapat
Samsung'un SSD sürücüsünden müthiş başarı
Donanım 0

Samsung’un SSD sürücüsünden müthiş başarı

 

 
SSD tarafında üreticiler genellikle ikiye ayrılıyor. Temel parça olan NAND yani depolama yongasını üretebilen (burada kontrolcü de kritik öneme sahip) firmalar, ve başka bir firmadan yonga alarak üzerinde kendi özelleştirmelerini yapan (ne miktarda olduğu tartışmaya açık) üçüncü parti firmalar. Bu konuda sektörün en enerjik isimlerinden biri de, hiç belirsizlik değil ancak Samsung. Mevcut pozisyonu her geçen gün gelişen firma, 3D NAND teknolojilerine yaptığı yatırım ve ar-ge çalışmalarıyla dikkat çekiyor.
 
Tahmin edebileceğiniz üzere yarıiletken tabanlı SSD depolama sürücülerinin kesin bir kullanım ömrü var. Bu ömrü ortalama kullanıcı profili üzerinden sene bazında değerlendirebilmek olası olduğu gibi, veri miktarı olarak 1GB baz alınarak yazma kapasitesi üzerinden biçebilmek te muhtemel. İşte bu kriterde kişisel ve kurumsal SSD’ler arasındaki asli ayrım oluşturan, uygulama ömründe önemli bir fark oluşuyor.
 
Bu değin ayrıntısıyla uğraşma sonrasında gelelim haberimizin konusu olan gelişmeye. Yapılan yeni bir teste tarafından, Samsung’un 850 Pro serisi SSD modeli rekor yazma ömrüyle yakalanması o kadar basit olmayan bir başarıya imza attı. Testi yapan c’t mecmuası OCZ’nin TR150 SSD modelinden iki adet, Crucial – ancak bu işyeri Micron’un bir iştirakidir ve Micron da SSD tarafında Intel müşterek ar-ge çalışmaları da yürütmektedir – BX200’den iki adet, SanDisk Extreme Pro ve SanDisk Ultra II örnekleriyle Samsung’un 750 EVO ve 850 Pro SSD’lerini kıyasladı.
 
 
 
Kimilerinizin aklına, “neden daha yeni SSD modelleri kullanılmamış” sorusu gelebilir olur ya ama 1 yıla yayılan bir deneme olduğu için dönemindeki popüler modeller yerinde görülmüş. Testin sonucunda Samsung’un iki 850 Pro modelinden biri 9100 Terabyte yani 9.1 Petabyte yazma ömrü sunarak bu alanda rakipsiz bir başarım göstermiş. Üstelik Samsung’un bu SSD için verdiği yazma ömrü garantisi sadece 150 Terabyte olmasına karşın. Gerçekte hepsi olmasa da SSD’lerin birçoğu, üreticisinin garanti ettiği değerleri geçmeyi başarmış. Genel tabloda ise pek çoğu 200 TB civarı yazma ömrü sunabilmiş. Samsung’a en yakın değerse, NAND üretiminde Toshiba birlikteliği olan SanDisk’in Extreme Pro modeli olmuş 2200TB ile.
 

Yalnız dikkatimi çeken bir diğer husus da şu; Evet Samsung 850 Pro SSD’lerden biri rekor 9100 Terabyte yazma ömrünü görmüş fakat diğeri benzer başarıyı sürdürememiş. Dolayısı yarıiletken tarafındaki bereketli yonga etkeni burada da karşımıza çıkıyor. Yani overclock için süratli numarasından veya üretim haftasından ideal işlemciyi bulmak gibi, ileride şayet de SSD’ler için de aynı bir metodun peşinden gidecek kullanıcılar. Her halukarda ortaya çıkan bu çılgın yazma ömrü için Samsung’u kutlamak gerekiyor, muazzam bir değerinde.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir