Kapat
Samsung, 64 katmanlı NAND bellek çalışmalarını genişletiyor
Donanım 0

Samsung, 64 katmanlı NAND bellek çalışmalarını genişletiyor

SSD sektöründe artık 3D NAND hafıza teknolojisi ağır ağır standart olmaya başladı. Sektörün kayda değer isimleri 3D NAND belleklerde katmanları arttırarak daha yoğun depolama alanı sunmaya çalışıyor. Hali hazırda üreticiler 64 katman seviyesine çıkmış durumda.

 

Katmanlar artıyor

 

Computex 2017 fuarında Toshiba, Western Digital, SanDisk gibi firmaların birincil 64 tabakalı NAND hafıza ürünlerine tanık olduk. Sektörün lideri Samsung da çalışmalarına devam ediyor ve kayda değer bir aşama geçilmiş durumda.

 

Firma üstünde çalıştığı 64 katmanlı 256Gb V-NAND hafıza modüllerini spiker, bilgisayar ve mobil cihaz ürünlerine de getireceğini açıkladı. 4. cins V-NAND hafıza modülleri bu sene piyasaya çıkacak tüm NAND ürünlerinin yarısını oluşturacak.

 

Keza Bkz.3D NAND belleklerde 64 tabaka dönemi

Samsung ilk 64 tabakalı 256Gb V-NAND tabanlı SSD ürünlerini kurumsal müşterilerine Ocak ayında tedarik etmeye başlamıştı. Sınırlı olan bu üretimin haricinde esas eğilim SSD ürünlerinde az önce 64 katmanlı hafıza modülleri yer almıyor. Yıl bitmeden alıcı SSD ürünleri, fikir kartları ve UFS depolama ürünlerinde 64 katmanlı bellekler yaygın ülkü gelecek.

 

Samsung kesin olarak ne vakit ilk ürününü piyasaya çıkacağını açıklamadı oysa rakipleri de abes durmuyor. Toshiba ve Western Digital ilk 64 katmanlı SSD ürünlerini piyasaya sürmek üzere. SK Hynix ise bu yıl 48 tabaka belleklerden aracısız 72 katmanlı belleklere geçiş yapacağını açıklamıştı. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir