Kapat
Nvidia Volta mimarisinde GDDR5X ihtimali
Donanım 0

Nvidia Volta mimarisinde GDDR5X ihtimali

Nvidia’nın 12nm üretim sürecinde geliştirdiği ve geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı yeni Volta mimarisi gelecek yılın ilk aylarında alıcı tarafındaki ekran kartlarını görücüye çıkaracak. Herkes yeni mimari ile GDDR6 hafıza teknolojisini beklerken Nvidia sürpriz yapabilir.

 

İşler girift

 

Sektörden gelen bilgilere kadar Volta tabanlı ilk oyuncu ekran kartlarında GDDR5X bellek görmemiz şaşırtıcı olmayacak. Normalde birincil oyuncu ekran kartlarında GDDR6 bellek teknolojisinin yer alacağı ifade edilmişti.

 

SK Hynix, GDDR6 belleklerin birincil ürünlerini sergilemiş ve gelecek yıl itibariyle hacimli üretime başlayacağını açıklamıştı. Pin başına 16Gbps veri oranı sunan GDDR6 bellekler hali hazırda 768GB/s bant genişliğine çıkabiliyor. Nvidia Volta mimarisi için üretildiği dile getirilen GDDR6 bellekler aynı zamanda daha sonraki üstteki seviye ekran kartlarını bekliyor gibi.

 

GDDR5X bellekler bu sene sınırlı imal kapasitesine sahip olduğu için fazla başvuru formu alanı bulamadı. Sadece GTX 1080 ve üzerindeki ekran kartlarında bu teknolojiyi görebildik. Haliyle daha alçak düzey kullanıcılar teknolojiyi tecrübe edemedi. Gelecek sene ise imal verimliliği olması gereken seviyeye çıkacak. Ayrıca daha gelişmiş versiyonlarda pin başına 16Gbps bilgi oranı elde ediliyor yani birincil versiyonlardan yüzde 50-60 artı. Bu oran, GDDR6 belleklerin birincil versiyonlarıyla da az daha benzer seviyede. Bu bakımdan GDDR5X bellekleri daha yaygın bir şekilde kullanmanın önünde hiç bir engel değil.

 

Hem Bkz.Samsung, 64 tabakalı NAND hafıza çalışmalarını genişletiyorTahminen GTX 2000 ismini alacak yeni seride bu defa daha fazla ekran kartında GDDR5X bellek bakmak şaşırtıcı olmayacaktır. GTX 2080, 2070 hatta 2060 ekran kartında bile GDDR5X görebiliriz. Daha Alçak düzey 2050 ya da 2050 Ti gibi kartlar ise GDDR5 bellekler ile gelecektir.

 

Nvidia, GV100 tabanlı Tesla V100 hızlandırıcı kartında HBM2 belleğe yer vermişti oysa bunun dışında bir uygulama alanı göremeyeceğiz. GDDR6 ise anlaşılan GTX 1080 Ti ve sonrası için yerinde görülmüş. Öteki kartlar için GDDR5X ve GDDR5 standart olacak. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir