Kapat
AMD Radeon Vega Frontier ekran kartının fiyatı dudak uçuklatıyor
Donanım 0

AMD Radeon Vega Frontier ekran kartının fiyatı dudak uçuklatıyor

AMD’nin büyük yatırımlar yaptığı üstteki seviyedeki Vega grafik mimarisinin birincil ticari örneğin hatırlanacağı üzere Radeon Vega Frontier ekran kartı olmuştu. Daha çok profesyonellere karşın olarak hazırlanan ekran kartının fiyatı epeyce yüksek.

 

Birincil alıcı ekran kartı

 

Radeon Vega Frontier olarak adlandırılan birincil tüketici ekran kartı Vega 10 çekirdeği üzerinde şekilleniyor. 4096 Stream işlemcisi olan ekran kartında 1550MHz üstünde saat frekansı ve 13.1 TFLOPS FP32 operasyon performansı mevcut. Transistör sayısı ise 15-18 milyar aralarında.

 

Bellek tarafında HBM 2 tercihini yapan AMD, iki adet 8GB HBM 2 yığını kullanmış. Bellek bant genişliği 480GB/s seviyesine ulaşıyor. Fiji ekran kartlarında bu sayı 512GB/s civarındaydı. Doku yükleme oranı 90 Gpixels/s. TDP değeri ise 300W civarında.

 

Mühendisler, data uzmanları, tasarımcılar gereklilik duydukları yüksek grafik gücünü Radeon Vega Frontier’den karşılayabilecek. Yine makine öğrenme algoritmalarında yüzde 50 civarında bir performans artışı yakalanmış. Gerçekten Radeon Vega Frontier biraz ön gösterim nedeniyle hazırlanmış bir model.

 

Fiyatlar yüksek

 

Radeon Vega Frontier ekran kartının hava soğutmalı olan versiyonu için 1199$ fiyat etiketi belli. Sıvı soğutma ile daha yüksek hızlara varmak isteyenler ise 1799$ ödemek zorunda. Hava soğutmalı versiyon mavi renkli ve parlak bir R amblemi mevcut. Sıvı soğutmalı versiyon ise altın rengi ile kaplanmış. R amblemi ise LED ile aydınlatılıyor.

 

Son iki yıldır her zaman düşük fiyat politikası ile karşımıza çıkan AMD’nin Radeon Vega Frontier hamlesi birazcık şaşırttı diyebiliriz. Radeon Vega Frontier hali hazırdaki en pahalı AMD ekran kartı olma ünvanını eline geçirdi. Hatta Nvidia ekran kartlarından bile fiyatı yüksek diyebiliriz.

 

Hem Bkz.AMD Navi mimarisi yüzde 40 performans artışı sağlayacak

AMD’nin çift Polaris grafik çekirdeği barındıran 11 TFLOPS işlem gücündeki Radeon Pro Duo ekran kartı 999$ seviyesinde. Nvidia tarafında GeForce GTX 1080 Ti ekran kartı 699$ civarında. Nvidia Titan Xp ise 1200$’a herif buluyor.

 

Fiyatlandırma fiilen birazcık üzüntü uyandırdı diyebiliriz. Vega tabanlı oyuncu ekran kartlarının Vega Frontier’den daha süratli olacağı açıklanmıştı. Bu noktada AMD’nin fiyatlar ne değin yukarı çekebileceği merak konusu. Elbette Vega Frontier özel bir tasarım ve fiyatı da buna kadar şekillenmiş ancak oyuncu versiyonları 600$ üstüne çıkarsa alıcı göre hayal kırıklığı olabilir. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir