Kapat
Google'dan artırılmış realite destekli Kıble Bulucu
İnternet 0

Google’dan artırılmış realite destekli Kıble Bulucu

Google, kullanıcıların artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisiyle kıblenin yönünü tespit etmelerini karşılayan Kıbleyi Bul hizmetini kullanıma sundu. Mobil tarayıcılar aracılığıyla erişilebilen Kıble Bulucu (Qibla Finder), telefonların GPS ve kamera işlevleriyle çalışmak üzere planlanmış durumda. Hem konum bilgisi sağlayan herkes kadar kullanılabiliyor.
 

Ayrıca Bkz.Avrupa Birliği dolaşım ücretini kaldırdı

Web uygulaması, artırılmış hakikat teknolojisi ile kullanıcıları nerede olurlarsa olsunlar Kıbleye yönlendirebildiği gibi, bulunduğunuz konumla Mekke arasındaki mesafeyi de gösteriyor. Son beş yıl içinde Kıble ile ilgili yapılan arama sonuçları, insanların Kabe’ye yönelmek istediklerinde genellikle başvuru arayışına girdiklerini ortaya koymuş durumda. Google’ın böylece nerede olursanız olun, aracısız olarak tarayıcınızı kullanarak kıbleyi bulmanızı sağlayan Kıble Bulucu’yu kullanıma sunduğu belirtiliyor.
 
Yeni nitelik, arama devinin Ramazan ayını daha neşe saçan ayla getirmek için 2014 yılında açtığı web sitesi üzerinden erişilebiliyor. Google’ın Ramazan’a özel portalında hem mübarek avuç içi özel YouTube videolarının yanı sıra yemek yemek tarifleri ve namaz saatlerini öğrenebileceğiniz dilekçe tavsiyeleri de yer alıyor. Artırılmış realite destekli web uygulamasını göstermek için qiblafinder.withgoogle.com adresini ziyaret etmeniz yeterli.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir