Kapat
NSA şimdi de Github hesabı açtı
İnternet 0

NSA şimdi de Github hesabı açtı

ABD istihbarat ajanslarının en gizlileri aralarında yer alan Milli Emniyet Ajansı (NSA) ülkenin en çok istihbarat toplayan teşkilatı olarak biliniyor. Emniyet dairesi kod kırmak, düşmanlarla ilgili veri toplamak ve ülkeyi dijital tehditlere aleyhinde müdafaa etmek için dahiyane düzeyde coder’lar ve matematikçiler çalıştıyor.
 
NSA beklenildiği üzere her zaman için karanlık ortamda çalışmayı seçim etmiştir. Ama, 2013’teki Snowden sızıntılarından beri, organizasyon azar azar halka açık platformlardaki varlığını arttırıyor. Hatırlayacağınız üzere ajans birkaç sene önce Twitter hesabı açmış ve 2015’te platforma katılan Edward Snowden‘in peşine düşüp takip ettiği ilk ve tek profil olmuştu.
 

Ayrıca Bkz.Steve Ballmer: Microsoft’taki son haftalarımda yaptığım tek şey Netflix izlemekti

Ulusal Güvenlik Ajansı şimdi ise bir Github hesabı açarak NSA Teknoloji Aktarım Programı (TTP) zarfında birkaç acayip kod deposu paylaştı. Şu ana dek 32 ayrı proje listelenmiş durumda fakat bunlardan bazıları ‘yakında sunulacak’ ibaresi taşıyor. Birçok da yeni yok ve arasında bir süredir kullanımda olan kodlar var. Örneğin, SELinux (Security-Enhanced Linux) yıllardır Linux çekirdeğinin bir parçasını olarak kullanılıyor.
 
Fiilen NSA’nın bu hamlesi öyle de şaşılacak yok. Github, Ulusal Emniyet Ajansı’nın diğer kod geliştiricilerle etkileşime girmesi ve potansiyel yetenekleri toplayarak kadrosuna dahil edebilmesi için yerinde bir platform. Zira ajansın halka açık gönderilerinin manâlı bir kısmını meslek ilanları oluşturuyor. NSA’nın Github hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir