Kapat
Microsoft'tan WannaCry saldırıları için acil şart güncellemesi
Windows 0

Microsoft’tan WannaCry saldırıları için acil şart güncellemesi

Microsoft, yalnızca WannaCry fidye yazılımıyla ilgili aralıksız saldırıları engellemek için  yalnızca özel destek bölge Windows sürümleri için acil bir güncelleme yayınladı.
 
Windows XP, Windows 8 ve Windows Server 2003 kullanıcıları, Microsoft Update Kataloğu‘ndan düzeltme yamalarını indirebilirler. Şirket artan bir şekilde gelişen saldırılar nedeniyle herkesin sistemlerini en kısa sürede güncellemelerini öneriyor.
 
WannaCry zararlısı dün ilk olarak Avrupa’da ortaya çıktı ve Türkiye de dahil elde etmek üzere 99 ülkedeki binlere bilgisayarı etkiledi. ilk olarak Ulusal Emniyet Ajansı’na (NSA) ait olan zararlı yazılımın bir Windows emniyet açığına dayandığı ve bu yılın başlarında Shadow Brokers isimli korsan grup kadar sızdırıldığı belli durumda.
 

Keza Bkz.Netflix’ten root’lu Android cihazlarla ilgili fena haber geldi

Microsoft, Windows 7, 8.1 ve 10 da dahil elde etmek üzere hala destek almaya sürekli ve en son güncellemelerin yüklü olduğu sistemlerin en yeni Windows Defender virüs tanımlarıyla birlikte en ince ayrıntısına kadar tehlikesiz olduğunu açıkladı.
 

Güvenilir olmayan kaynaklardan gelen e-postaları açmayın

Öte yandan, Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows 8 bundan böyle desteklenmiyor ve en son Windows güncellemelerini almadılar. Ancak Microsoft, bu saldırının önemli boyutta olması sebebiyle bu işletim sistemleri için bir acele şart yaması yayınlamaya karar verdi.
 
Şirket, bir takım saldırıların kötü amaçlı eklerle birlikte kimlik avı taktikleri kullandığını ifade ediyor. Dolayısıyla kullanıcıların, bilhassa de güvenilmeyen ya da meçhul kaynaklardan gelen dosyaları açmaktan kaçınmaları öğüt ediliyor. Desteklenmeyen Windows sürümleri için acele koşul yamaları aşağıdaki linklerden indirilebilir:
 
  • Windows Server 2003 SP2 x64
  • Windows Server 2003 SP2 x86
  • Windows XP SP2 x64
  • Windows XP SP3 x86
  • Windows XP Embedded SP3 x86
  • Windows 8 x86
  • Windows 8 x64

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir