Kapat
WannaCry saldırısı en çok korsan Windows'lu bilgisayarları vurdu
Windows 0

WannaCry saldırısı en çok korsan Windows’lu bilgisayarları vurdu

Güvenlik uzmanları dünya çapında yüzbinlerce Windows bilgisayara bulaşan WannaCry fidye yazılımının birçok sistemi bu dek hızlı şekilde tehlikeye atılmasına neden olan şeyleri araştırıyor.
 
Bugün Finlandiya merkezli siber güvenlik kuruluşu F-Secure göre yayınlanan bir analizde, Çin ve Rusya’nın WannaCry saldırısından en fazla etkilenen ülkelerden ikisi olduğu yazıyor. Bunun tek bir nedeni var: Korsan Windows’la çalışan çok sayıda bilgisayar.
 
Microsoft, WannaCry saldırılarında faydalanılan güvenlik açığını Mart 2017 Salı Yamaları aracılığıyla kapatmıştı. bu nedenle, geçen hafta WannaCry siber saldırısı başladığında Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 çalıştıran tüm sistemler zaten güvenliydi.
 

Hem Bkz.Yeni cins Apple Watch’lar kan şekerini öçebilecek

Windows’un eski sürümlerini çalıştıran daha fazla sayıda sisteme virüs bulaştığı için Microsoft, Windows XP ve Windows Server 2003 için acil şart yaması yayınlamaya karar verdi. Şirket bu sürümlerin herhangi birini çalıştıran kullanıcıların saldırıdan etkilenmemeleri için mümkün olan en kısa sürede güncelleme yapmasını söyledi.
 

Microsoft orijinal Windows için güncelleme yayınladı

Yine de büyük bir sorun var: Windows’un desteklenen veya desteklenmeyen sürümlerini kullanan korsan Windows kullanıcıları güncellemeyi yükleyemedi. Orijinal olmayan Windows kopyalarına en son güncelleştirmeleri yüklemek için bir takım yollar olsa da Microsoft, her defasında bunu engelliyor. böylece korsan Windows kopyalarını yamalamak son derece zorlama.
 
F-Secure, Çin ve Rusya’daki bilgisayarların önemli bir kısmınında korsan Windows kullanıldığı için bunların bununla birlikte WannaCry saldırısından en çok etkilenen ülkeler olduklarını söylüyor.
 
Bu noktada, WannaCry’a ve benzer formdaki fena amaçlı yazılımlara karşı korunmanın dağıtılmış yolları var ama bilhassa orijinal Windows çalıştırıyorsanız en uygun olanı Microsoft göre yayınlanan en son güncelleştirmeleri yüklemek. Korsan Windows kullanıcılarının WannaCry zararlısından etkilenmesi ise orjinal lisans almayarak kabullendikleri risklerden yalnızca biri.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir