Kapat
Microsoft, Outlook'taki "J" hatasını 7 yıl daha sonra düzeltti
Windows 0

Microsoft, Outlook’taki “J” hatasını 7 yıl daha sonra düzeltti

Şimdiye dek Microsoft Outlook kullanan biriyle e-posta alışverişi yaptıysanız ve yazışmalarınızda gülen yüz ifadesi yer aldıysa, uzun yıllardır rahatsızlık veren “J” hatasından farkında olan olmalısınız.
 
Bahsi geçen sorun, yaygın olarak “:)” olarak aşina gülen yüz ifadesinin, Microsoft Outlook’u etkileyen ilginç bir uyumluluk sorunu nedeniyle “J” harfi haline dönüştürülmesinden ibaret.
 

Keza Bkz.WannaCry saldırısı en fazla korsan Windows’lu bilgisayarları vurdu

Şirket geçenlerde bunun Microsoft Outlook’un J harfini güler yüzlü yüz emojisine döndürmek için kullandığı Wingdings fontundan kaynaklandığını doğruladı. Yani Microsoft Outlook kullanıyorsanız gülen yüz ifadesini görüyordunuz. Bu yazı tipi ailesini desteklemeyen Gmail ve iOS Mail gibi öteki üçüncü taraf e-posta istemcilerinde ise acayip bir J harfi görünüyordu.
 

Kusur 7 sene sonradan düzeltildi

Microsoft başlangıçta 2010 yılında ortaya çıkan bu sorun için (7 yıl sonradan olsa da) bir düzeltme yayınlamış durumda. Artık bu tür emojileri tanıyan öteki e-posta uygulamalarında gülümseyen yüz emojisi içten bir şekilde gösterilebiliyor. Fakat güncellemenin en ince ayrıntısına kadar kullanıma sunulmasının sene sonunu bulabilir.
 
Yazılım devi ayrıca Outlook’un öteki e-posta hizmetlerindeki emojileri görüntüleme işlevini de geliştirmiş durumda. Şirket derhal bu özelliğin müşterilere sunulduğunu ve önümüzdeki sene tamamlanacağını söylüyor. Bütün nitelik güncellemelerinde olduğu gibi, bu güncellemeler de Office 365 müşterileri için geçerli olacak.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir