Kapat
Teknoloji 0

Kuantum Bilgisayarların ‘Karanlık Tarafı’

Tam teşekkürlü kuantum bilgisayarların bulunduğu dönem İnternet güvenliğini, bildiğimiz şekliyle yok etme tehdidi altında. Kriptografi uzmanları Tanja Lange (Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, Hollanda) ve Daniel J. Bernstein (Chicago Üniversitesi, Illinois, Chicago, ABD) bugün kuantum bilgisayarların gelmesinden önce yeni şifreleme teknikleri hazırlamak için zamana karşı yarış halindeler. Nature dergisi yayınlarında, post-kuantum kriptografi diye adlandırılan seçenekler için mevcut seçenekleri analiz ediyorlar.

Beklenti, kuantum bilgisayarların 2025’den sonra bir süre inşa edileceğidir. Bu tür bilgisayarlar, kuantum-mekanik özelliklerden yararlanır ve bu nedenle, bazı problemleri mevcut bilgisayarlarımızdan daha hızlı bir şekilde çözebilir. Bu, hava durumu tahminleri veya yeni ilaç geliştirme modelleri için yararlı olacaktır. Bununla birlikte, bu işlemler RSA ve ECC’yi kullanarak verilerin korunmasını da etkiler. Günümüz teknolojileri ile bu sistemler yüz yılda kırılmayacak, ancak bir kuantum bilgisayar saatler olmasa da günler içinde kıracaktır.

Hassas Veri Açık Alan

Koruma olmaksızın yıllarca açık verilere rağmen çok fazla hassas bilgi çıkacaktır. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden Kriptoloji profesörü Tanja Lange, “Bir saldırgan bugün güvenli iletişimimizi kaydedebilir ve yıllar sonra bir kuantum bilgisayarla kırabilir, günümüzdeki sırların hepsi kaybolur,” diye belirtiyor. Bu, özel veri, banka ve sağlık kayıtları, aynı zamanda devlet sırları ile ilgilidir. Lange, alternatif sistemlerin 2006’daki önemini gördü ve farkındalık yaratmak ve yeni sistemler geliştirmekle meşgul. “Oldukça yakın bir tarihte, güvenlik ajanslarında, örneğin NSA’da kuantum altı kriptografi alımını gördük ve şirketler çözüm talep ediyor.”

Araştırma Konsorsiyumu

Lange, on bir üniversite ve şirketten oluşan PQCRYPTO araştırma konsorsiyumuna önderlik ediyor. PQCRYPTO 2015 yılında Avrupa Komisyonu’ndan 3.9 milyon euro kaynak ile yeni şifreleme teknikleri geliştirmeye başladı. “Bu, çok para gibi görünebilir ancak kuantum bilgisayarları oluşturmanın içerisinden 100 kat daha az bir faktör.” Lange diyor. Kriptografideki araştırmaları güçlendirmenin önemli olduğuna dikkat çekti. “Kriptografi tekniklerini son kullanıcıya getirmek kalkınma ve standardizasyon sonrasında genellikle 15-20 yıl daha geçiyor” dedi.

Shor’un Algoritması

Lange ve Bernstein Nature yayınlarında, Shor algoritması gibi belirli bir kuantum algoritmasının şu anda İnternette güvenli bağlantılar kurmak için kullanılan tüm şifreleme tekniklerine son verdiklerini açıkladı. Kuantum Sonrası Kriptografi İçin Adaylar Kabaca iki türde kategorize edilebilir: bunlar çok iyi anlaşılmış ve kendine güven veren, ancak çok fazla bant genişliği gerektiren ya da daha kullanışlı fakat daha şüpheli bir güvenlik sağlamak için tasarlanmıştır.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir