Kapat
iOS 0

iPhone batarya testi nasıl yapılır?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Apple, bilinçli olarak eski modellerin CPU frekansını düşürdüğünü ve bunu bataryaların ömrünü uzatmak için yaptığını itiraf ederek müşterilerinden özür dilemişti.

Kendini affettirebilmek için de batarya değişim programı fiyatlarında indirime gittiğini duyurmuş, cihazlarının eskisi kadar hızlı çalışmadığını düşünen kişileri pillerini değiştirmeye davet etmişti. Oysa her ne kadar ucuz olursa olsun, bataryaları değiştirmek durduk yere yeni bir masraf demek. Üstelik çoğu kişi pil ömründen memnun olduğu halde sırf telefonu biraz daha hızlandırmak adına harcama yapmaktan kaçınıyor.

Eğer siz de halihazırda kullandığınız iPhone modelinin batarya performansını ölçümlemek istiyorsanız, bunun için App Store‘da listelenen Battery Life isimli yeni bir uygulamayı indirebilirsiniz. Sade, amaca yönelik ve gayet de kullanışlı bir uygulama.

Ücretsiz yayınlanmış durumda

Victor Robinson isimli bağımsız geliştirici tarafından kodlanan Battery Life (Batarya Ömrü) uygulaması oldukça basit bir kullanıcı arayüzüne sahip. Ücretsiz olarak App Store‘dan indirdikten sonra uygulamayı açar açmaz pilinizin yüzdelik dilim üzerinden aldığı performans sizi karşılıyor. Eğer çıkan rakam yüzde 70’ten aşağı ise pilinizin miadı dolmuş demektir, değiştirmeniz tavsiye edilir.

Uygulamanın sol tarafındaki menü butonunu açtığınız zaman halihazırdaki batarya ömrüyle kaç saatlik video izleme, telefon konuşması veya 4G bağlantısı gerçekleştirebileceğinizin bilgisi de karşınıza çıkıyor. Keza toplam batarya kapasitesi de (mAh değeri üzerinden) bu ücretsiz uygulama yardımıyla öğrenilebilir.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir