Kapat
Intel’de yaz temizliği: Küçük geliştirici kartları iptal edildi
Donanım 0

Intel’de yaz temizliği: Küçük geliştirici kartları iptal edildi

Raspberry Pi geliştirici kartının bir eğitim projesi olmaktan çıkarak bilgisayar pazarına istikamet veren bir trend haline gelmesinin anında akabinde Intel de bu trendde yerini edinmek için hamleler yapmaya başlamıştı. Ne var ki bu hamleler uzun soluklu olamadı. Firma bir çok kart projesini iptal ettiğini duyurdu.

 

Mobil aygıt pazarında aradığını bulamayan Intel hemen de geliştirici kartı ve giyilebilir aygıt pazarında hayal kırıklığı yaşadı. Firma çoğalma sağlayamadığı alanları anında terk ederek kaynak israfının önüne geçmeye çalışıyor.

 

İptal üstüne iptal

 

Intel’in iptal ettiği ilk kart Galileo adını taşıyor ve 2013 yılında Arduino ile ortak olarak geliştirilmişti. ARM tabanlı bir işlemci barındıran Galileo, farklı sistemler ilerletmek isteyen tüketicileri hedefliyordu.

 

İkinci kart ise Joule ve az önce geçen yıl tanıtılmıştı. Robot teknolojileri gibi daha gelişmiş uygulamalara hitap eden Joule; Atom işlemci, 4GB RAM, 16GB depolama, WiFi, yüz tanıma, cihaz öğrenme dili, 4K desteği gibi bileşenler barındırıyordu.

 

bundan başka giyilebilir cihazlara karşın olarak geliştirilen ve büyük yatırımlar yapılan Edison modülü de kendisini bekleyen sondan kurtulamadı. 2014 yılında piyasaya sürülen Edison’un giyilebilir pazarı şekillendireceğine inanılıyordu.

 

Ayrıca Bkz.Casper, oyuncular için Excalibur G600 dizüstü bilgisayarını duyurdu

Yine giyilebilir cihaz pazarına yönelik olarak geliştirilen düşük profilli Curie modülü de iptal edildi. Arduino 101 ve Oakley Radar Pace gözlüklerinde Curie modülü kullanılmıştı oysa uzun ömürlü olmadı.

 

Hem zeki gözlüklere yönelik Recon Jet, Recon Jet Pro ve Recon Jet Pro Plus yongaları da iptal edildi. 16 Eylül tarihine değin bu modellerin satışı devam edecek. 16 Aralık itibariyle de son sevkiyatlar tamamlanmış olacak. 

 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir