Kapat
Dijital para madenciliği için en çılgın anakart: Aynı anda 12 ekran kartı
Donanım 0

Dijital para madenciliği için en çılgın anakart: Aynı anda 12 ekran kartı

 

 
Duyurusu yapılan TB250-BTC Pro isimli anakart, dünyanın birincil 12 evet yanlış duymadınız 12 ekran kartını aynı anda kullandırabilen anakart modeli olarak öbür bir yere oturmayı başarıyor. Doğrudan madenciler için geliştirilen anakart, 12 doğal PCIe slotu sunaren, bunlardan bir adam başına tam boyutlu PCIe 3.0 x16, diğer 11 ise PCIe 3.0 x1.
 
Aynı sınıftaki öteki anakart modellerine göre, madencilik uzmanlarından gelen bildirimler ve ortaya meydana çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde geliştirildiği belirli anakart, ayrı bir PCIe dizilimi sunuyor. Misal olarak ASRock’ın 11 GPU kullanımına izin veren H110 BTC anakartıyla kıyaslanan model,  gelenekselden ayrı olarak tamamı daha alçak atla yok, daha aşağı alta ve tabi yana PCIe dizilimiyle slotlar arasına uzaklık koyuyor ve kısa devre riskini en aza indiriyor.
 
 
 
Daha yüksek PCIe bantgenişliği için Intel B250 yongasetinin seçim edildiği anakart, ayrıca AMD ayrıca de Nvidia ekran kartlarının aynı zamanlı kullanımına müsade veriyor. aynı zamanlı azami GPU kullanımına en azından şimdilik müsade veren anakart olduğu için ROI dediğimiz Return of Investment yani madencilik için harcanan yatırımın geri dönüş süresi de rakiplerinden daha kısa oluyor. Patavatsız böylece çok özellikten arındırılan anakart 129 dolar gibi iddialı bir fiyat kullanıma sunuluyor. Ekran kartı tarafındaki darboğazı dikkate aldığımız zaman bu anakartın da kısa süre içerisinde değil satacağını ve tükeneceğini söyleyebiliriz.
 
sırası gelmişken bu kadar çok ekran kartını aynı anda kullanabilmek için riser dediğimiz yükselteçlere de gereksinim duyuluyor. Madencilik için kullanılan ekran kartlartı büyük oranda çift slot tasarıma sahip olduğu için, bununla beraber bu anakart modelinde uzunluk da ikinci bir engel olarak masada durduğu için kablolar yardımıyla bağlantıyı anakart dıştan yapmak gerekiyor. Bu da uyarı edilmesi gereken önemli bir husus.
 

Altında ASRock’ın anakartı için hazırladığımız videoyu bulabilirsiniz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir