Kapat
Avrupa Birliği'nden Google'a 2.42 milyar euro ceza
İnternet 0

Avrupa Birliği’nden Google’a 2.42 milyar euro ceza

Avrupa Birliği, muhalif Microsoft’un 2010 yılında Google’ı arama motoruyla rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle şikayet etmesiyle başlayan davada Google’a rekor bir cinayet kesti.
 
AB, Google’ın kendi alışveriş bağlantılarını arama motoru sonuçlarının en üzerinde göstermek için pazardaki başat konumunu kullanması nedeniyle şirkete 2.42 milyar euro para cezası verdi. Arama devine keza rekabet karşıtı uygulamaları durduracak değişiklikleri yapması için 90 gün zaman verilmiş durumda.
 

Hem Bkz.Android Nougat alacak Meizu akıllı telefonlar muhakkak oldu

Google da bir itirazda bulunabilir ama şirket önümüzdeki 3 ay içinde şartlara adapte etmek zorunda. Huysuz taktirde ek cezalarla karşısında karşıya kalabilir. Mountain View merkezli şirket, Microsoft ve öteki şirketler göre, kullanıcıların arattığı anahtar kelimelerde kendi ürünlerini, bazen de belirtilmiş satıcıların ücretli bağlantılarını diğer sonuçların üzerinde göstermekle suçlanıyordu.
 

Google daha büyük para cezası alabilirdi

Bu sonuçlar sponsorlu olarak işaretlenmiş olmasına karşın, özellikle ilk sayfanın ücretli sonuçlarla doldurulduğu mobil cihazlarda, ara sıra geleneksel bağlantıları bulmak fazla daha zor ışık halkası geliyor. Google’ın Avrupa Birliği’nden aldığı para cezası, şimdiye dek bir teknoloji şirketine verilen en büyük para cezası olsa da Komisyon, daha büyük bir suç oluşturan da verebilirdi.
 
AB kurallarına tarafından, Eski Kıta’daki yasaları ihlal eden şirketler, takvim gelirlerinin yüzde 10’una kadar para cezasına çarptırılabiliyor. BBC’ye kadar Alphabet son finansal yılda 90 milyar dolar gelire ulaşmış durumda. Bu açıdan bakıldığında Google’ın toplamda 8 milyar euro gibi bir cezadan kurtulduğu söylenebilir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir