Kapat
Cooler Master'dan termal macunlar "En uygun fiyatlısı da en performanslısı da testte"
Donanım 1

Cooler Master’dan termal macunlar “En uygun fiyatlısı da en performanslısı da testte”

 
İşlemciyi hava veya sıvıyla soğuttunuz, püfür püfür bir kasada iyi bir sirkülasyon sağladınız, işte bunlardan, yukarıdan aşağı bir liste oluşturursak üçüncü sırada termal macun seçiminiz bulunuyor.
Farklı bütçelere hitap etmek adına Cooler Master’ın IC Value V1, Mastergel ve Mastergel Pro termal macunlarla testlerimizi gerçekleştirdik.
 
IC Value V1, adından da anlaşılabileceği üzere Cooler Master’ın bütçe dostu çözümü, zira piyasa fiyatı 15-20 lira aralığında değişiyor. Pahalı abilerinin aksine paketinde en iddialısı, yüksek termal iletkenlik, düşük termal dayanıklılık, elektrik iletmemesi ki elektrik ileten termal macunlar, bazı istisnalar hariç eskide kaldı zaten, gibi gibi ifadeleri görüyoruz. Paketinden 3.6 gramlık enjektör ve başvuru formu spatulası çıkıyor.
 
 
Beyaz renkli macun 25 derecede 2.5 özgül ağırlığa, yani saf suya kadar yoğunluk oranı şeklinde açabiliriz ve 1.85 watt/kelvin termal iletkenliğe sahip.
 
Mastergel. Adı kendini kesin ediyor, Cooler Master’da orta-üst segmentin birincil adımlarından kendisi, fiyat olarak da pek, ülkemizde 30-35 lira civarında satılıyor. IC Value gibi “Ben öyleyim, ben şöyleyim” yok de bilhassa “Low Viscosity” yani akışkanlığı eksik, biraz daha katı kıvamlı olduğuna vurgu üretilmiş.
 
 
Paketten 3.6 gramlık enjektör, dilekçe spatulası ve ek olarak bir önceki macunu, uygulayacağınız yüzeyi adamakıllı temizleyebilmeniz için solüsyonlu bir kaba şaka çıkıyor. Beyaz renkli macun 25 derecede 2.4 özgül ağırlığa ve 1.85 watt/kelvin termal iletkenliğe sahip.
 
Mastergel Pro, tepeye oynayan macunlardan biri, Cooler Master’da Mastergel Maker’dan sonra ikinci numara, ülkemiz piyasasında 40-50 lira aralığında. Siyaha çalan paketinde özellikle seri ısı transferi ve yüksek stabiliteye şive üretilmiş.
 
 
Paketten 4 gramlık enjektör, dilekçe spatulası ve solüsyonlu şamata çıkıyor. Gri renkli macun 25 derecede 2.55 özgül ağırlığa, ki sitesindeki resmi dökümantasyonlarında 2.6 yazıyor ve 8 watt/kelvin termal iletkenliğe sahip, termal iletkenlik değeri macun başarımında başrolü oynuyor, bunu da spesifize etmek lazım. sırası gelmişken, 4gramlık şırıngayla, olması gerektiği gibi pirinç adam başına kadar uygularsanız en az 10-15 tatbik yapabilirsiniz.
 
Deneme sistemimde 4 çekirdek 8 izlekli, 91W TDP’li Intel Core i7 6700K’yı bambaşka hızlarda kullandım, soğutma tarafını da Corsair H100i V2’ye itimat ettim, pompa devrini performans modunda 2910 devirde tuttum.
 
 
Radyatörde yine Corsair’ın 12CM’lik manyetik kaldırma bazlı ML serisi yüksek statik basınçlı fanlarını kullandım, tayin ayarlarını 1500’e kitledim.
 
Halihazırda kullandığım üstteki segment lakin artık eski performansını kaybetmeye başlamış macunla i7 6700K 1.328v ile 4.2GHz yani standart hızında oyunlarda 52, Adobe Premiere’de video işlerken 62 ve AIDA gerginlik testinde 69 dereceye dek çıktı. 1.376v ile 4.5GHz’de, evet voltaj artı, işlemci tarafında azıcık şanssızım, oyunda 56, Premiere’de 67 ve AIDA’da 77 dereceye değin ulaştı. Uzun lafın kısası, ömrünü fazlasıyla tamamlamış termal macunum, bu tablolardaki değişimi V1 IC Value ile başlatalım.
 
 
IC Value V1 bildiğiniz, seramik bazlı, akıcılığı yüksek, beyaz renkli, bütçeye oynayan macunlardan. Itinalı olmanız gerek zira katı macunlara alıştığımdan şırıngaya bi’ bastırdım, olur ya de 5-6 uygulamalık macun ansızın gitti, macunun azı da fazlası da zarar, o yüzden maksimum iki pirinç tanesi dek uygulamakta menfaat var.
 
1.328v 4.2GHz’deki i7 6700K bu sefer oyunlarda 51, Premiere’de 61 ve AIDA’da 67 dereceye ulaştı. 1.376v ile 4.5GHz’deki i7 6700K ise oyunlarda 55, Premiere’de 67 ve AIDA’da 78 dereceye ulaştı, antre segment macun, eski ama üstteki segment macundan yerine kadar 1-2 derece daha iyi. Termal macuna o kadar para tüketmek istemiyorsanız eğer evet, fiyatı segmenti rakipleriyle benzer performans gösteren IC Value V1 işinizi görecektir.
 
Sıra Mastergel’de. Mastergel, seramik bazlı macun evet bir tık daha yoğun kıvamlı ama yine de dikkat etmek gerektirecek değin değişken. Mastergel’in biri artısı solüsyonlu bezle geliyor olması, kötü temizlemiyor lakin azıcık tasarruflu kullanmak lazım. Limon kolonyası ve peçete her zaman iyi bir seçenek, bunu de ekleyelim.
 
 
1.328v ve 4.2GHz’deki i7 6700K oyunda 51, Premiere’de 62 ve AIDA’da 66 dereceye ulaştı, doğrusu V1 IC Value ile adeta aynı. 1.376v ile 4.5GHz’de ise oyunlarda 56, Premiere’de 67, AIDA gerginlik testinde 77 dereceye ulaştı. Açık Konuşmak Gerekirse IC Value V1 ile aynı performansı gösterdi desek yeridir, artısı solüsyonlu arıtma bezi fakat şahsen genel böylece cezbetmedi.
 
Büyük abiye geldik, Mastergel Pro. Polimer oksit bazlı macun sahiden yoğun kıvamlı, uygulaması kendimce diğerlerinden daha basit, deneyimlerimden de yola çıkarak bu kıvamdaki macunların daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebilirim.
 
1.328v ve 4.2GHz’deki i7 6700K oyunda 45, Premiere’de 55, AIDA’da 59 dereceye çıkıyor, şimdiden V1 IC Value ve Mastergel’e sıradan 6-7derece fark attı. 1.376v ile 4.5GHz’de ise i7 6700K oyunlarda 51, Premiere’de 63 ve AIDA’da 69 dereceye çıktı. Madem hâlâ hızaşırtma için potansiyel var, bu sefer voltajı gereğinden de fazlaca kökleyip, termal bütçeyi sınamak namına 1.42v gibi yüksek sulara çektim, 4.8GHz’de çalışan i7 6700K oyunda 62, Premiere’de 76 ve AIDA’da 82 dereceye ulaştı. 8 watt/kelvin pek kağıt üzerinde kalan bir bedel yok, hakkını veriyor kuşkusuz ve bu haliyle Arctic Cooling MX-4, Silver 5 ve Noctua NT-H1 gibi rakipleriyle kafa kafaya gelmiş oluyor.
 
Özet Olarak, IC Value V1 fiyatı segmentinde başarım bildiren bayağı bir macun, en azından 1.5 watt/kelvin değerinin üzerinde. Stok soğutucu ya da yakın performansta hava soğutucu kullanıp hızaşırtmadan böylece beklentisi olmayan, termal macunu bir maliyet kalemi haline getirmek istemeyenlere öğüt edebilirim. Mastergel’den doğrusu aradığımı bulamadım, solüsyonlu arıtma bezi güzel bir ilave ama IC Value V1 ile aradaki farka değecek kadar yok.
 
 
Mastergel Pro ise 8 watt/kelvin termal iletimiyle tepeye oynamış, fiyat olarak da bir kısmıyla neredeyse benzer ama Arctic Cooling MX-4’ten fiyatı yüksek örneğin. Yeni uygulanmış termal macunlar aralarında 3 ila 13 dereceye değin performans farkı oluşturabileceğini hesaba katarsak eğer hava ya da sıvı, iyi yatırım yaptığınız soğutma sisteminden tam verim alabilmek için termal macun maliyetinden kaçmamak lüzum diye düşünüyorum.
Böylelikle bir tahlil videomuzun daha sonuna gelmiş olduk, bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşçakalın.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir