Kapat
Web hosting şirketinden hackerlara 1 milyon dolarlık ödeme
İnternet 1

Web hosting şirketinden hackerlara 1 milyon dolarlık ödeme

Güney Koreli bir web hosting şirketi, fidye yazılımı (ransomware) tarafından ele geçirilen toplam 153 Linux sunucusuna her yerde erişim karşılamak için bilgisayar korsanlarına 1 milyon doların üstünde ödeme yapmayı kabul etti.
 
Web hosting sağlayıcısı Nayana, saldırının 10 Haziran’da gerçekleştiğini ve barındırdığı 3.400’den pozitif web sitesinin öncelikle geçen yıl ortaya meydana çıkan ve Linux’u destekleyecek şekilde güncellenen bir tür kötü amaçlı yazılım olan Erebus ile şifrelendiğini açıkladı.
 

Hem Bkz.Galaxy Note 8, 26 Ağustos tarihinde New York’ta tanıtılacak

Hackerlar ilk olarak fidye yazılımının bulaştığı dosyaların şifresini çözmek için 550 Bitcoin isteseler de Nayana, birkaç görüşmeden daha sonra fidyeyi 397.6 Bitcoin’e düşürmeyi başarmış. Bu miktarın 1 milyon dolardan artı olduğunu belirtelim.
 
Nayana devlete ait web sitesinde yayınlanan bildiride, hackerların şirkette 40 çalışanın olduğunu ve her birinin takvim 30.000 dolar ücret aldığını hesapladıktan sonradan firmaya fidye için 1.6 milyon dolarlık bir fatura çıkardıklarını açıkladı.
 
Bilgisayar korsanları firmanın her sene en düşük 1.2 milyon dolar kazandığının farkında olan olduklarını belirterek Nayana’nın yeterli parası yoksa bir yerlerden borç bulmasını veya ödeyememesi durumunda iflas etmesi gerektiğini söylüyorlar.
 

Hacklenmenin nedeni eski yazılım

Web hosting şirketi keza ödemeleri üç parça biçiminde yapacağını ve korsanların para alındığında kademeli olarak dosyaların şifresini çözeceğini söyledi.
 
öte taraftan Erebus enfeksiyonu tahlil eden güvenlik şirketi Trend Micro, Nayana’nın sunucularını düzgün bir şekilde koruyamadığını ve web sitesinin 2008’de derlenen Linux kernel 2.6.24.2 sürümü üstünde çalıştığını açıkladı. Keza, 2006’da yayınlanan Apache 1.3.36 ve PHP 5.1.4 sürümleri kullanılıyormuş.
 
Nayana, fidye yazılımını hazırlayanlara birincil iki ödemeyi yaptığını ve derhal üçüncü ödemeyi yapma sürecinde olduğunu belirtiyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir