Kapat
Gündem 0

Çin’in uzay istasyonu dünyaya düşüyor: Türkiye riskli bölgede!

Evet, yanlış okumadınız! Halihazırda misyonunu tamamladığı için uzayda başıboş gezinen Çin’e ait bir uzay istasyonunun Mart ayının ortalarına doğru dünyaya isabet etmesi bekleniyor. Toplam 9 ton 400 kilogram ağırlığındaki uzay istasyonunun ismi ise Tiangong 1. Hemen her ülkeden insanı tedirgin eden bu haber ise Aerospace Corporation isimli uzay araştırmaları yürüten şirketten yapılan açıklamayla gün yüzüne çıktı.

ABD‘nin Kaliforniya merkezinde çalışmalarını yürüten Aerospace Corporation‘un açıklamasına göre uzay istasyonu bahar mevsiminin başlangıcında yeryüzüne düşecek. Ancak endişelenmeye pek de gerek yok, çünkü kimsenin bu düşüşten zarar görmeyeceği tahmin ediliyor.

Şirketin mühendisleri arasında yer alan Andrew Abraham “Muhtemelen kimsenin kılına bile zarar gelmeyecek. Herhangi birinin dünyaya düşen uzay istasyonu yüzünden yaralanma ihtimali yok denilecek kadar az” diye konuştu.

Nereye düşeceği henüz belli değil

Peki, bu uzay istasyonu dünyanın hangi bölgesine düşecek? Gerçek şu ki buna dair kesin bir yargıda bulunmak güç. Uzay istasyonunun hızı, bulunduğu konum, açısı, fiziksel özellikleri gibi unsurların yanı sıra atmosferdeki hava durumu da tahminleri zorlaştırıyor.

Daha önce de 1979’da dünyaya inmesi beklenen bir uzay istasyonuyla ilgili yanlış tahminler yapılmıştı. ABD’li uzay merkezi Skylab’ın tahminlerinin aksine uzay istasyonu dünyaya 1,5 saat sonra inmiş, beklendiği gibi Pasifik okyanusu yerine Avustralya’da bir çöle isabet etmişti.

Türkiye de risk altında

Tiangon 1 isimli uzay istasyonu dünyanın 3’te 2’sini kapsayan bir bölge içinde, herhangi bir yere isabet edebilir. Ancak uzmanlara göre ekvator paralel çizgisi kapsamındaki ülkelere düşmesi kuvvetle muhtemel.

Bu ülkeler arasında Tazmanya adaları, Yeni Zelanda, Şili ve Arjantin’in yanı sıra ABD, Avrupa ve Asya kıtasından birçok ülke yer alıyor. Ve tabii Türkiye de.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir