Kapat
Haberler 0

Çin’ in Uzay İstasyonu Dünya’ya Düşüyor!

Çin Halk Cumhuriyeti’nin uzaya gönderdiği ilk istasyonu Dünya’ya ya düşüyor.

Çin tarafından fırlatılan ilk uzay istasyonunun hasar gördüğü ve kontrolsüz olarak düşeceği bildirildi.

Çin tarafından Dünya yörüngesinde kurulan ilk uzay istasyonu olan Tiangong-1, kontrolden çıkarak düşmeye başladı. Çinli kaynaklar tarafından da onaylanan olayın sebebi bilinmiyor. Ancak istasyonun modüllerinden birinde hasar olduğu ve bu sebeple kontrolden çıktığı iddia ediliyor. Bu durum büyük tehlikelere yol açabilir.

Çin’in uzay çalışmalarının bir parçası olarak fırlatılan Tiangong-1, üç yıldır yörüngedeydi. Çin, çok yakında Tiangong-2 istasyonunu kurup fırlatmaya hazırlanıyordu. Ancak ilk istasyonun da kullanımına devam edileceğini düşünmüştü.

Tiangong-1’in neden kontrolden çıktığı konusunda kesin bir bilgi yok. Çin’in istasyonla iletişimi kaybettiği, bu yüzden de yörünge düzeltmesi yapamadığı söyleniyor. Bu yüzden de istasyonun kontrolsüz bir şekilde atmosfere girerek parçalanması söz konusu.

Daha da kötüsü, istasyonun ne zaman ve nerede atmosfere gireceği de bilinmiyor, bulunamıyor. Bu yüzden tam olarak hangi bölgeye düşeceğini hesaplamak imkansız. Uzmanlar istasyonun 100 kiloluk parçalara bölünebileceğini tahmin ediyorlar. Bu büyüklükte bir parçanın bir yerleşim bölgesine düşmesi can kaybına yol açıp, büyük kargaşa yaratabilir. Umarız ki kimsenin canı yanmaz.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir