Kapat
Gündem 0

Kendi kendini bağlayan ayakabı geliyor..

Nike tarafından tasarlanıp geliştirilen bu ayakkabılar, giyilebilir teknolojilere ilginç bir örnek olacak.

Zamanın teknoloji zamanı olduğu konusunda hepimiz hem fikiriz. Cebimize, masamıza, mutfağımıza, çalışma alanlarımıza bunlarla kalmayıp tüm hayatımıza giren teknolojik aletler şimdi yeni bir boya geçecek. Zamanın son teknolojik giyilebilir ürünlerinden olan gözlük ve saatlerden sonra hamle popüler giyim spor giyim markası olan Nike’ tan geldi. Nike kendi kendini bağlayabilen ayakkabılarını satışa sunuyor. Bu ayakkabılar Back To Future 2′ den esinlenilmiş olup artık günlük hayatımıza girecek.

28 Kasım tarihinde ABD’ de belirli mağazalarda sadece randevu yoluyla alınabilecek bu ayakkabı ABD dışında herhangi bir ülkede satışa sunulacak mı? Yada fiyatı ne olacak henüz bilinmiyor. Yeni model olan bu ayakkabının fiyatı uygun olmayacağı hatta biraz dudak uçuklatacağını hepimiz tahmin ediyoruz. Eğer tüm Dünya veya Avrupa ülkelerinde satışa sunulursa belki de şuan ki zamanın modası olan Nike Air Max’ ler gibi yeni bir trend oluşturabilir, Nike değerine değer katabilir. Ne olacağını hep birlikte görecek, gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Nike tarafından geliştirilen sistem ise elektrik motoruyla çalışıyor. Ayakkabıdaki algılayıcılar sayesinde kontrol edilen motorlar, bağcık sistemini tam ayağa uyacak biçimde sıkıştırıyorlar. Kullanıcı isterse bağcık sıkılığına gizli iki düğmeye basarak müdahale edebiliyor.

Ayakkabılar güçlerini tabanlarındaki bataryalardan alıyorlar. Bu bataryalar ortalama 2 hafta gidiyor. Şarj edilmeleri için gereken manyetik indüksiyonla çalışan şarj cihazı da ürünün yanında geliyor ve 3 saat içinde ayakkabıları şarj edebiliyor. Kulağa yeterince hoş gelse de bu sistemin ne kadar dayanıklı olacağı ve bozulmadan ne kadar süre kullanılabileceği merak konusu. Özellikle Türkiye’ de satışa sunulursa bu ayakkabıları hor kullanmamak gerek.

Yeni Model Nike kendini bağlayan ayakkabını tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz;

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir