Kapat
Avrupa Birliği'nden Google'a 2.42 milyar euro ceza
İnternet 0

Avrupa Birliği’nden Google’a 2.42 milyar euro ceza Güncellendi

Avrupa Birliği, muhalif Microsoft’un 2010 yılında Google’ı arama sonuçlarında rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle şikayet etmesiyle başlayan davada Google’a rekor bir canice kesti.
 
AB, arama devine pazardaki egemen konumunu kendi alışveriş bağlantılarını arama motoru sonuçlarının en üstünde göstermek için kullanması sebebiyle 2.42 milyar euro para cezası verdi. Şirkete ayrıca rekabet karşıtı uygulamaları durduracak değişiklikleri yapması için 90 gün süre verilmiş durumda.
 

Keza Bkz.Android Nougat alacak Meizu akıllı telefonlar emin oldu

Google da bir itirazda bulunabilir ancak şirket önümüzdeki 3 ay içinde şartlara uymak zorunda. Huysuz taktirde ek cezalarla aleyhinde karşıya kalabilir. Mountain View merkezli şirket, Microsoft ve diğer şirketler göre, kullanıcıların arattığı anahtar kelimelerde kendi ürünlerini, bazen de belirtilmiş satıcıların ücretli bağlantılarını diğer sonuçların üzerinde göstermekle suçlanıyordu.
 

Google daha büyük para cezası alabilirdi

Bu sonuçlar sponsorlu olarak işaretlenmiş olmasına karşın, bilhassa ilk sayfanın ücretli sonuçlarla doldurulduğu mobil cihazlarda, bazen geleneksel bağlantıları bulmak fazla daha baskı hale geliyor. Google’ın Avrupa Birliği’nden aldığı para cezası, şimdiye kadar bir teknoloji şirketine bahşedilen en büyük para cezası oldu ama Kurul, daha büyük bir ceza da verebilirdi.
 
AB kurallarına tarafından, Eski Kıta’daki yasaları ihlal eden şirketler, yıllık gelirlerinin yüzde 10’una kadar para cezasına çarptırılabiliyor. BBC’ye kadar Alphabet son mali yılda 90 milyar dolar gelire ulaşmış durumda. Bu açıdan bakıldığında Google’ın toplamda 8 milyar euro gibi bir cezadan kurtulduğu söylenebilir.
 
GÜNCELLEME: Google, AB kararına itirazda bulunmayı düşündüğünü ifade eden bir bildiri yayınladı. Şirketin yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:
“Google’ı mahsul seslenmek için kullandığınızda, size aradığınızı vermeye çalışıyoruz. Bunu gerçekleştirme becerimiz, kendimiz veya herhangi bir site ya da satıcı lehine işlemiyor. Bu kullanıcıların geribildirimine dayalı sıkı çalışma ve kesintisiz inovasyonun bir sonucudur. Kanıtlar göz önüne alındığında, bugün açıklanan karara saygılı bir biçimde katılmıyoruz. İtirazı değerlendirirken Komisyonun kararını detaylı bir şekilde gözden geçireceğiz ve davamıza devam etmeyi umuyoruz.”

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir