Kapat
Android'de virüslü antivirüs tehlikesi!
Android 1

Android’de virüslü antivirüs tehlikesi!

Android için antivirüs uygulaması indirirken fazla özenli olmalısınız. Çünkü fazla pozitif sahte antivirüs yazılımı bulunuyor. Yeni bir araştırmaya kadar, Google Play mağazasında dahi bir çok sahte antivirüs yazılımı mevcut.

Bir çoğunun tek fena yanı hiç bir işe yaramaması olmasına rağmen, arasında gerçekte adware, veya daha da kötüsü malware (zararlı) taşıyanlar var.

Güvenlik firması RiskIQ’nun son raporuna kadar, çoğu Android başvuru formu mağazasında “antivirus” diye arama yapıldığında 6.295 sonuç gelmiş. Bunların arasından, 707 adam başına VirusTotal’ın kara listesinde yer alıyor. VirusTotal, büyük güvenlik firmalarının adware ve malware uyarılarını derleyen bir site. 

Konu yalnızca Google Play olduğunda da durum pek parlak değil. 655 antivirüs uygulaması içerisinde 133 her birine, tekrar VirusTotal’in kara listesinde yer alıyor. Bu uygulamaların bazıları adware taşırken, bazıları daha da kötüsünü, malware taşıyor. 

Bu duruma bakacak olursak, yapılacak en iyi şeyin tanınmış markaların antivirüs uygulamalarını indirmek olduğu açık. Keza Google’ın, Google Play üzerindeki uygulamalar konusunda daha tedbirli olması gerektiği de çok net.

Önceki HaberQualcomm, Samsung İle Yollarını Ayırıyor Sonraki HaberGoogle Drive’dan Yeni Yedekleme Uygulaması Geliyor!

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir