Kapat
AMD RX Vega özelleştirilmiş versiyonlar Ağustos ayının ilk yarısında
Donanım 1

AMD RX Vega özelleştirilmiş versiyonlar Ağustos ayının ilk yarısında

Grafik teknolojileri dünyası AMD’nin yeni Vega mimarisini temel bölge oyuncu ekran kartlarının çıkışına odaklanmış durumda. Nvidia’nın GTX 1080 ve daha üzeri ekran kartlarını karşısına alacak olan mimari için geri sayım başladı.

 

Sektörden gelen bilgilere göre AMD yeni RX Vega yongasının final tasarımını üretici ortaklara göndermeye başladı. Ortakların en geç Temmuz sonu Ağustos başlarında özelleştirilmiş ekran kartlarını piyasaya sürmüş olacağı açıklama ediliyor.

 

Radeon RX Vega

 

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti ve Titan Xp ekran kartları ile aynı performans sunacağı iddia edilen Radeon RX Vega ekran kartlarında 4096 Stream işlemcisi, 16GB’a kadar HBM 2 bellek, 1500MHz üzeri sürat ile 13 TFLOPS performans, 480GB/s bant genişliği gibi detaylar yer alması bekleniyor.

 

Keza Bkz.AMD Radeon Vega Frontier ekran kartının fiyatı dudak uçuklatıyor

Radeon RX Vega ekran kartları ilk olarak iki grafik çekirdeği ile gelecek. Vega 10 XT ve Vega 10 Pro çekirdekleri bazı farklılıklar içeriyor. Vega 10 XT yukarıda farzedilen özellikleri barındırırken Vega 10 Pro çekirdeğinin ise azıcık daha kırpılmış Stream işlemcisi ve 8GB HBM 2 hafıza sunacağı belirtiliyor. Sonraki dönemde daha düşük bir Vega 11 çekirdeği gelecek. Bu çekirdekte GDDR5X ya da GDDR5 bellek olacağı ifade ediliyor.

 

Radeon RX Vega ekran kartları Temmuz sonundaki SIGGRAPH 2017 fuarında resmiyet kazanacak. Fuarda ilk örneklerin ziyaretçilere sergileneceği tahmin ediliyor. Ekran kartlarının fiyatları demin belli yok ama 700$ civarında olması bekleniyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir