Kapat
6 çekirdekli Coffee Lake işlemcisinin Benchmark sonuçları sızdı
Donanım 0

6 çekirdekli Coffee Lake işlemcisinin Benchmark sonuçları sızdı

 

Intel’in hazırlığında olduğu Coffee Lake kod adlı 8. cins Core işlemci ailesi gün geçtikçe netleşmeye devam ediyor. İşlemciler bu defa Geekbench testinde açığa çıktı. Gelen bilgilere göre bir MSI çalışanının test sırasında internet bağlantısını açık unutması sonucu bu sızıntı meydana gelmiş.

Testte yer alan model 6 çekirdekli 12 izlekli bir i7 işlemcisi. İşlemcinin L2 önbelleği 1.5 MB olarak belirlenirken L3 önbelleği ise 12 MB olarak karşımıza çıkıyor. Yonganın egzersiz frekansı ise 3.19 GHz olarak yansırken turbo boost frekansına dair herhangi bir detaya yer verilmemiş.

Ayrıca Bkz.AMD Radeon Vega Frontier Edition satışta!

Ryzen 160X ile benzer performans

 

Modelin performansı ise AMD’nin Ryzen 5 1600X modeliyle aynı. Böylece ancak Ryzen 5 1600X’in 4.1 GHz’e hızaşırtılmış halinin tek çekirdek puanı 5038 iken çoklu çekirdek puanı ise 24751 şeklinde. Sızdırılan yonga ise tek çekirdek testinden 4619 puan alırken çoklu çekirdek testinden ise 20828 puan almış. bu nedenle sızıntıda yer bahşedilen işlemcinin 4.5 GHz gibi bir değere hızaşırtılmasıyla Ryzen 5 1600X’in önüne geçmesi epeyce mümkün.

 

Son olarak Coffee Lake ailesine genellikle bakacak olursak; Intel bu nesilde Sky Lake’den itibaren kullandığı soket yapısını bırakmayacak gibi görünüyor fakat yongasetini değiştirip 300 serisi olarak güncelleyecek. bununla beraber yeni işlemcilerin eski anakartlarda BIOS güncellemesi ile desteklenip desteklenmeyeceğine dair bir data hemen şimdi mevcut yok. Performans tarafında ise %30’luk büyüme yaşanması beklenen yongaların çıkış tarihi olaraksa önümüzdeki yılın birincil çeyreği işaret ediliyor.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir