Kapat
AMD Radeon Vega Frontier Edition satışta!
Donanım 0

AMD Radeon Vega Frontier Edition satışta!

ABD’li benzeri iletken üreticisi AMD’nin iş istasyonlarını hedef bölge yeni kartı bugün satışa sunuldu. Model uzun zamandır sızıntılardan bilindiği üzere 2 kombinasyonla karşımıza çıktı.

Radeon Vega Frontier Edition hava soğutmalı ve istikrarsız soğutmalı almak üzere 2 model olarak satışa sunuldu. Hava soğutmalı model 1200$, akışkan soğutmalı model ise 1800$ fiyat etiketine sahip. Aradaki fiyat farkı şimdiden bazı kullanıcılar göre tepki çekmişe benziyor. Buna rağmen akıcı soğutma çözümünün maliyeti ve kartın hava soğutmalı modele kıyasla daha yüksek alıştırma frekansında devir yaptığı düşünüldüğünde daha serin ve performanslı bir kart için aradaki meblağ gözden çıkarılabilir. Gelişen frekansların bize 75 watt’lık TDP artışı biçiminde döndüğünün de altını çizelim.

Kartların dış görünüşlerine baktığımızda hava soğutmalı model mavi renkli fırçalanmış bir metal tabaka ile kaplanmış iken istikrarsız soğutmalı modelde altın rengi hakim. Çözümlerin kuvvet konnektörlerinin anında üzerinde bulunan ledlerin kapatılıp açılması ve renk değişimi için bir adet anahtar ihmalkârlık edilmemiş. Radeon Vega Frontier Edition’da Polaris mimarili RX 480’de tercih edilen blower tipi fandan daha büyük bir çözümün kullanıldığı dikkatlerden kaçmazken bir adet HDMI portu ve 3 adet DP görünüm çıkışı da kartın diğer detayları arasında.

 
Keza Bkz.Dijital para madenciliği için en deli anakart: Aynı anda 12 ekran kartı

25 TFLOPS’luk FP32 performansı!

 

GPU tarafında Vega mimarisiyle üretilmiş 64 adet Next-Gen operasyon ünitesi içerisinde 4096 adet paralel operasyon birimi yer alırken hafıza tarafında ise 16 GB kapasiteli 484 GB/s’lik bant genişliğine sahip HBM2 bellekler karşımıza çıkıyor. GPU’nun FP32 çift kayar nokta duyarlılığı performansı 13 TFLOPS seviyesinde iken FP16 operasyon performansı ise 25 TFLOPS olarak ölçülmüş.

Yeni satışa sunulan çözüm her ne kadar oyun odaklı olmasa da yapılan ön incelemesinde render testlerinin yanısıra oyunlardaki performansı da gözlemlenmiş. Ilk Kez render testlerine göz atacak olursak model aynı fiyat etiketine sahip Nvidia kartına göre SPECViewperf Catia ve Creo testlerinde %14 ila %50 aralarında değişen bir fark göstermeyi başarmış.

 
Keza Bkz.Ekran kartı piyasasında dengeler daha alçak üst oldu: GTX 1070, 1080 Ti fiyatına ulaştı

Benchmark testlerinde rakiplerinden geride!

 
Burada şu durumun altını çizmekte fayda var: testte karşılaştırma yapılan kart Titan Xp oysa bu kart kullanıcı odaklı sürücüler aşağıda çalışan bir model. Dolayısıyla daha birebir kıyaslama yerine getirmek namına gözler hemen Quadro çözümlerine çevrilmiş. Nvidia’nın Quadro P5000 Profesyonel iş istasyonu çözümü Catia testinde 152.92 puan alırken AMD’nin yeni modeli ise 137.68 puan alarak Quadro P4000 ile yakın bir sıraya sabit. Solidworks testinde de aynı bir durum söz konusu; Quadro P5000 168.11 puan alırken yeni çözüm 111.13 puan alarak Quadro P2000’nin bile ardındaki kalmış.
 

 
Tüm bu can sıkıcı skorlardan sonradan yeni kartın oyun performansına baktığımızda ise yüz güldürücü sonuçlarla yüz yüze gelmek bizleri sevindiriyor. Model daha önce Computex fuarında Sniper Elite V4’te de gösterdiği başarımı testlerde kullanılan DOOM, Prey ve yine Sniper Elite V4’te de gösterebilmiş. Testte API avantajından bağımsız olarak ayırt etmek namına Prey ve Sniper Elite V4 DirectX 11 ve DirectX 12 kullanılarak çalıştırılmış. Varsayım edileceği üzere Radeon Vega Frontier Edition GTX 1080 ve GTX 1080 Ti arasında bir performans göstermiş.

Her ne değin model oyun odaklı olmasa da ileride oyunları destekleyeceği ama yine RX Serisi kartların seçim edilmesi gerektiği gelen bilgiler arasında. Son olarak Vega kartların hangi renkle karşımıza çıkacağı bilinmezken SIGGRAPH 2017 fuarında lanse edileceğini hatırlatalım. İlerleyen günlerde gelişmeleri her zaman birlikte peşine düşüp takip ediyor olacağız. Konu ile ilgili olarak galerimize ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir