Kapat
Windows 10'a önemli yenilikler geliyor
İnternet 1

Windows 10’a önemli yenilikler geliyor

Microsoft, her yıl iki büyük güncelleştirme yayınlayacağını söylemişti. Şirket, zaten bu yılın Nisan ayında Windows 10 Creators Update’i genel kullanıma sundu. Windows 10 Fall Creators Update olarak adlandırılan ikinci güncelleme ise bu yılın ilerleyen zamanlarında yayınlanacak.
 
Microsoft, güncellemeyi resmi olarak dağıtmadan önce Windows 10 Insider Önizleme Inşa 16215 ve mobil cihazlar için Yapı 15222 numaralı deneme sürümlerini yayınladı. Fast Ring’deki Windows Insider kullanıcıları bu güncellemeyi yükleyebiliyorlar. Windows 10 için yeni Inşa 16215, aşağıda özetlediğimiz bir dizi değişiklikle birlikte geliyor.
 
Yenilikler, Microsoft’un yeni Akan Tasarım (Fluent Design) sisteminin bir parçası olan “akrilik” saydam tasarım ve daha kolay her tarafta boyutlandırma özelliği sunan başlat menüsünden başlıyor. Windows 10’daki Operasyon Merkezi‘nin kullanıcılardan gelen yoğun geri bildirimlerden sonra yeni bir tasarıma geçeceğini belirtelim. Aşağıdaki ekran görüntüsünden görülebileceği gibi, uygulamalar için ayrı ayrı sekmeler var. Operasyon Merkezi’nde Skype, Twitter uygulamalarını ve senkronize edilen mobil cihazı görüyoruz.
 
Microsoft, web sitelerini ödev çubuğuna sabitleme özelliğini geri getirdi. Bu özellik Microsoft Edge tarayıcısında etkinleştirilmiş ve böylece web siteleri görev çubuğuna sabitlenebiliyor. Bir web sitesi açıp Ayarlar’a tıklayarak ‘Bu sayfayı tahsis çubuğuna sabitle’ seçeneğini seçmeniz tatmin edici olacak. Microsoft Edge keza tam ekran modu ve anekdot eklemenin yanı sıra kitaplara tanımlama ekleme, dört renkle vurgulama ve manâlı kısımların altını çizme gibi özelliklere sahip oluyor.
 
Microsoft’un dijital asistanı Cortana artık kamera rulonuzdaki faaliyet posterlerini ayrım ettiğinde sizden bir hatırlatıcı oluşturmanızı isteyecek. Bunun için Cortana’ya kamera rulosuna erişim izni verilmesi gerekiyor. Bu aşamadan daha sonra yakında olacak olan bir etkinlik için hazır duvar ilanı veya posterin resmini çektiğinizde dijital muavin o tarihe ilişkin bir hatırlatıcı meydana getirmek isteyip istemediğinizi soracak.
 
Windows 10 stylus kalemi desteği de geliştirilmiş durumda. Kullanıcılara daha artı jest, daha iyi düzenleme, emoji ve otomatik el yazısı kavrama ile birlikte güncellenen el yazısı paneli gibi yenilikler sunuluyor. El yazısı paneli aynı zamanda dokunmatik klavyeye geçmek zorunda kalmadan emoji ve sembollere süratli şekilde erişebilmenizi sağlayacak. Microsoft hem kaybetme durumunda, kalemin kullanıldığı son yeri gösterecek bir ‘kalemimi bul‘ seçeneği de eklemiş durumda.
 
Windows 10 için yeni Yapı 16215, klavyeye konuşarak yazı yazma (dikte) gibi bir takım iyileştirmeler getirecek. Şu an için yalnızca İngilizce ve Çince‘yi desteklediğini belirtelim. E-postalarda ve sosyal ağ hesaplarında emoji kullanmayı kolaylaştıracak yeni bir klavye kısayolu da var. Masaüstü ve tabletteki Windows 10 kullanıcıları metin tahmini, emoji önerileri, tek elle giriş ve parmak yada kalemle harfler üstünde kaydırarak yazma gibi özelliklerle donatılmış bir klavyeye sahip olacak.
 
Yeni yükseltmeyle gelecek bazı minik şartların değişmesi de var. Bunlar aralarında HDR monitörler için geliştirilmiş yardım ve güncellenmiş ağ bağlantısı özellikleri yer alıyor. Windows 10 kullanıcıları, bütün bu güncellemeleri ancak Eylül ayında Windows 10 Fall Creators Update resmi olarak yayınlandığında deneyimleyebilecekler.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir