Kapat
Üç önemli maddede sistem toplamanın püf noktaları
Donanım 0

Üç önemli maddede sistem toplamanın püf noktaları

Bugün sistem toplamayı düşünen herkesin işine yarayacak, bazı önemli hususları genel itibariyle çoğu konuda akıl ve data sahibi yapacak bir konu hazırlamaya çalıştık. Sistem toplamayı düşünüyorsanız ve bu konuda fazla tecrübeniz yahut, eminiz fakat siz de konudan konuya epey süre harcamış veya çoğu öbür siteden ya da kullanıcıdan takviye almaya çalışmışsınızdır.

 

Sistem biriktirmek, esasında basit gibi görünse de sistemin başlıca hatlarını oluşturup tam performansla çalıştıracağınız, işin özünde paranızın karşılığını tamamiyle alacağınız bir sistem meydana getirmek oldukça meşakkatli bir meslek. Şimdi beraber kısa maddeler halinde birazcık da detaylandırarak bir sistem toplarken nelere dikkat etmeliyiz irdeleyelim.

 

Sistem toplamadaki amacınız nedir?

Sistemi nasıl bir mekânda ne amaçla kullanacaksınız sorusunun cevabı, en can müşteri nokta. Bu noktada herhangi bir tereddüdünüz olması sistem topladıktan daha sonra yaşayabileceğiniz can sıkıcı olayların başlangıcı demek. Örnek, ‘ben sistemi evde %70 oyun, %10 internet sörf vb. , %20 de çizim başvuru formu vs. amaçlı kullanacağım ’ diyebilmeniz gerekiyor oysa ödediğiniz paradan bütün verim alınabilsin. Bundan sonradan yorumlayacağımız öteki maddelerin ana başlangıcı bu madde olacak arkadaşlar.

 

Bütçeniz ne kadar? 

Sistem başvuru amacınızın arkasında en kayda değer husus, sizin bu sisteme ayıracağınız bütçeniz. Kendinize belirlediğiniz üst hudut, sistem için seçeceğiniz bileşenler açısından çok önemli. Sistem bileşenlerinin oranını da bütçeniz belirleyeceği için, 100TL daha verelim daha iyisi olsun gibi göz önünde bulundurmak yerine üst sınırınızı belirleyip seçimleri ona kadar yapmanız fazla kayda değer.

 

Bileşenleri nasıl seçeceğiz? 

  • Eğer oyun amaçlı bir sistem topluyorsanız, kuşkusuz sisteminizdeki en çok önem vereceğiniz bileşen ekran kartı olacaktır. Bağlı diğer bileşenlerin seçtiğiniz ekran kartını besleyebilecek şekilde seçilmesi de çok manâlı. Sistemde kullanacağınız uygulamaların destekleri sizin beklentileriniz seçeceğiniz bileşenlere karar noktasında siklet arzediyor. Eğer sisteminizi meslek amaçlı kullanıyor ve bunu yaparken vakit geçirdiğiniz uygulamalar işlemci ve belleğe daha fazla ihtiyaç duyuyor ise, sisteminizde kuvvetli işlemci ve hafıza kullanmalısınız. Bu konu azıcık ayrıntılı olduğu için konuyu birazcık daha açmak gerekiyor diye düşünüyoruz.
  • Sisteminiz ile çizim vb. yapıyorsanız, işlemci ve önbelleği belirleyici rol oynuyor. Bunun yanında performansı ve kapasitesi yüksek bellek, ne dek ekmek öyle köfte hesabını ortaya çıkarıyor. Bu noktada Intel işlemcilerin tekil çekirdek performansları, Ryzen‘lere göre birazcık daha ileride. Yani tatbik çok çekirdekten ziyade tekil çekirdek performansına ağırlık veriyorsa Intel’ler bir adım önde oluyor, ama çok çekirdek daha önemliyse ama daha çok video işleme veya grafiksel tasarımların render işlemi yapılacaksa ne dek fazla çekirdeğiniz olursa öyle iyi performans alırsınız. Fiyat / Performans olarak Ryzen CPU’lar Intel’den daha iyi konumda bu seviye için. Zaten siz daha üstteki düzey bir kullanıcıysanız, İntel Xeon en hoş çözüm olmakla beraber, pahalıda olsa Soket 2011 V3 yani X99 sistem toplamak gibi bir alternatifinizde bulunuyor. Bunun içinde bütçe çıtasını biraz daha yukarıya taşımanız gerekiyor. Bu seviyede karamsarlığa düşen kullanıcıların gelecekte sistemlerini CPU değişikliği ile daha iyi bir performans seviyesine getirebilmesi açısında bizim tavsiyemiz, Soket 2011 V3 sistem toplayıp, anakartı ve diğer bileşenleri sadece işlemci değişikliği ile çok daha uzun vakit göstermek olacaktır zira en çok işlemci alternatifi Intel soket 2011 de bulunuyor.
  • Sisteminizde eğer genelde oyun oynuyorsanız, önceliğiniz mutlaka ekran kartı olmalı. Seçeceğiniz ekran kartının markası modeli ise en ince ayrıntısına kadar size kalmış. Mesela sisteminizde GTX1060 kullanacaksınız, piyasada asgari 10 çeşitlilik GTX1060 bulabilirsiniz. Tavsiyemiz garanti süresi daha uzun olan ve incelemelerden iyi puan almış ürünlerin seçilmesi yönünde olacaktır tabi firmaların yaptığı indirim veya kampanyalarıda takip etmek gerekiyor. Kullandığınız monitör eğer 2K/4K olacaksa, siz zaten tecrübeli bir kullanıcısınız demektir ve en az GTX1070 almanız gerektiğini biliyorsunuzdur fakat FullHD bir monitör kullanacaksanız, mümkünse 4GB hafızaya sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Eğer düşük düzey bir sistem kuruyorsanız, 2GB lık bir kart aşırı oyun tutkunu olmayan bir kullanıcıyı mutlu edecektir. Bir Takım ürünlerde özel soğutma ya da araç gereç kalitesi çok üst seviyede veya kendinden sürat aşırtılmış oluyor, bu ürünler yaklaşık olarak bir üst sınıf kart fiyatına eşit satılıyor. Arada tercih yapmak kullanıcıya kalıyor fakat şunu söyleyebiliriz ama hem işlemci hem de ekran kartında soğutma anlamında önemli problemler kalmadı. Keza intel hemde Ryzen işlemcilerinin stok soğutma ürünleri bereketli ve yeterli çalışıyor, ekran kartlarında ise eğer blower yani tek fanlı stok soğutma tasarımı değilse keza ses hemde soğutma yönünden korkulacak bir durum yok. Tabiki işlemcide öbür soğutma çözümleri nasıl daha iyi netice veriyorsa, ekran kartlarında da soğutma çözümleri gerçekten esas belirleyici etkenlerden oluyor.
  • Anakart seçimi, sistem genel performansını asgari etkileyen seçimlerden. Eğer hız aşırtma ya da ekstra özellikler isteyen bir kullanıcı değil ve ben sistemi kurduktan sonradan etliye sütlüye karışmam diyorsanız, anakarta devasa bütçeler ayırmanıza lüzum yok. Özellikle oyun sistemlerinde orta düzey anakartlar elbette işinizi görecektir. Lakin eğer uzun soluklu bir sistem düşünüyor ve ilerde köklü şansın dönmesi yerine işlemci değişiklik veya ekran kartı ekleme (SLİ – Crossfire) düşünüyorsanız, mutlaka daha iyi bir anakart almanız gerekiyor. Şöyle söyleyebiliriz, şuan en uzun soluklu götürecek çipset Soket 2011, çok çekirdekli geleceğe dönük diyebileceğimiz çipset en üstteki hızlı cpu almamak şartıyla Ryzen ve giriş seviyesinde İntel i5 – Ryzen 5 serisi arkadaşlar. İntel i7 Skylake / Kabylake serisi işlemcileri oyun performansı anlamında çok başarılı olsalar da ileride yetkisiz kaldıklarında köklü bir değişiklik yapmak gerekecektir. Şunuda belirtmemizde yarar var eğer i7 7700K gibi bir işlemci alıyorsanız, en düşük 5 sene kafanız rahat demektir. Genel oyun performansında eğer fazla üstteki düzey bir kart kullanmayacaksanız, bilhassa FullHD çözünürlükte (çözünürlük yükseldikçe sistemde ekran kartına binen tartma artıp işlemcideki yük azalır) İntel i5 7400 – 7500 ve Ryzen 1600 Fiyat Performans anlamında en beğendiğimiz ürünler. Üstteki sınırı bundan böyle bu maddeleri okuduktan sonra size kalıyor.
  • Kasa / Güç Kaynağı seçimi geri plana atılsa da kuşkusuz en önemli noktalardan birisi. Kasa araç gereç kalitesi kurulum ve başvuru kolaylığının yanı sıra sistemin soğutma çözümü açısından da kesinlikle tartı verilmesi gereken bir konu.  Eski kasa şahine BMW motoru takmanın çok bir anlamı bulunmuyor. Güç Kaynağı, elektrik tesisatının çağın ardından olduğu evlerimizde, sistemde esas beslemeyi yapması açısından epeyce manâlı. Güç Kaynağı verimi prizden çekilen gücün düşmesi ve sisteme stabil dağılması açısından çok manâlı. Eğer mümkünse zor kaynağına verdiğimiz paraya acımamamız gerekiyor. Bütçemiz çok düşükse zaten çok bir seçeneğimiz bulunmuyor, ekonomik Kasa+Psu şeklinde tercih yapmalıyız lakin bütçemiz orta seviyenin (2500-3000TL) üzerindeyse, kasayı kendi zevkimize ve performansına göre seçip, 180-220TL bandındaki kaliteli ürünlerden alınmasını tavsiye ediyoruz.
  • Depolama çözümü, ayrıntılarıyla kullanıcının ihtiyacına göre belirlenecek bir koşul. Depolamada performansı çok ön plana çıkaramıyoruz çünkü mekanik disklerin birçok birbirine yakın performans verirler (bir takım modeller hariç). Depolama ünitesi, 1TB / 2TB / 6TB gibi istediğimiz şekilde alabileceğimiz HDD’lerden oluşuyor. Bu ürünlerde de markasal bir fark bundan böyle eskisi gibi değil. Fiyat anlamında uygun, testlerde güzel sonuçlar veren ve son kullanıcının hoşnut olduğu ürünleri seçmek gerekiyor. Eğer bütçeniz yüksek değilse, daha fazla depolama için mekanik disk alıp bölümlendirip işletim sistemi ve ambar olarak karışıklığa itmek en mantıklısı lakin bütçeniz var ise sisteminizde mutlaka bir Solid State Disk kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu diski bütçenize tarafından seçmelisiniz zira çok artı alternatif var, bu noktada ise tavsiyemiz 240-250GB altı ürünlere günümüzde çok bakmamanız. Eğer bütçeniz elvermiyorsa ileride alıp zahmetsizce sisteme takarak kullanabilirsiniz, 120GB’lık SSD ler gelecek için iyi bir yatırım değiller kapasite anlamında maalesef. Eğer bütçeniz fiilen iyiyse tabiki sisteminize bir M2 disk yakışacaktır.
  • Sisteme seçeceğiniz belleklerin anakartınızın bellek takviye listesinde olduğundan belirlenmiş olmalısınız. Bilhassa Ryzen sistemlerde bütün ahenkli hafıza seçmeye uyarı etmelisiniz. Belleklerin soğutucularının performansa bir etkisi olmadığı ve hemen hemen tüm markaların ömür boyu garanti sundukları için, size yalnızca desteklenen belleği bütçenize göre frekans değerlerini seçmeniz gerekiyor. Günümüz genel kullanımında, oyun performansı çoğunluktaysa 8GB kapasite tatmin edici diyebiliriz fakat ileride ekleme yapılması ve dual çalışması için tek modül almanız menfaat. Bağlı alınabiliyor ise anakarta göre 2x8GB veya 4X4GB gibi kitler alınmalı. Benim gibi sistemde render bölge birisiyseniz eğer, en düşük 16GB almalısınız diyebiliriz.
  • İşlemci soğutucusu, içinden soğutucu çıkmayan işlemcilerde zorunlu temin etmemiz gereken ürünlerden birisi. Yani ekstradan para vererek almalıyız. 100TL ile 1000TL arasında sistemler bulunuyor, şöyle söyleyebiliriz ancak 150TL lik 12cm fanlı ortalama bir soğutucu, eğer anakartınıza uyuyor ise işinizi rahatlıkla görecektir. Daha artı soğutma için hava soğutmadan uzaklaşıp hazırlanmış su soğutma sistemlerine yönelmenizde avantaj var.  Fakat eğer içinden soğutucusu da meydana çıkan bir işlemci aldıysanız ve render gibi işlemciye fazla tartma bindiren uygulamalar ile uğraşmıyorsanız, stok soğutucuyu kullanmanızı nasihat ederiz. Performans anlamında hiçbir kayıp yaşamayıp yalnızca özel soğutuculara nazaran biraz daha sesli ve sıcak çalışır işlemciniz ve bunun ne işlemci ömrü ile nede performans ile bir bağlantısı bulunmuyor.

 

Şimdi örnek bir sistem toplayalım ve kullanıcının gözünden bileşen seçimleri yapmaya çalışalım.

 

Kullanıcı Özellikleri:

İstanbul’da oturan Lise 3. Sınıf, seneye üniversite sınavı olduğu için tüm yaz ayını oyunlarla doymuş doymuş dinmek isteyen bir arkadaşımız olsun.  Bu arkadaş, internetten film ve video izlemeyi de fazla seviyor. Babasından aldığı bütçe ve kendi biriktirdiği ile monitör dahil bütçesi 2000TL. Sistemde çok değiştirme yapacak birisi yok fazla kurcalamaz ama zamanla öğrenip kendi takviye etmek istiyor. Bakalım 2000TL ile nasıl bir sistem alabilecek?

MSI H110M PRO-VD PLUS Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 mATX Anakart – 219TL

Ürünü çözümlemek için buraya tıklayabilirsiniz…

Anakart seçimimiz, bütçemizin düşük olmasından dolayı alınabilen en ucuzu oluyor.

Intel Boxed Pentium G4560 3.5GHz 3MB Cache LGA1151 İşlemci – 261TL

Ürünü çözümlemek için buraya tıklayabilirsiniz…

İşlemci, alabildiğimiz en ucuz Pentium işlemci. Uzun vadede yerine i3-i5 geleceği için daimi olarak düşünmüyoruz.

 

GSkill Aegis 8GB 2133MHz DDR4 Ram F4-2133C15S-8GIS – 266TL

Ürünü tahlil etmek için buraya tıklayabilirsiniz…

Alabileceğimiz en ucuz DDR4 belleği seçtik.

 

Galax Nvidia GeForce GTX1050TI EX OC 4GB 128Bit (DX12) DDR5 PCI-E 3.0 Ekran Kartı 50IQH8DVN6EC – 791TL

Ürünü çözümlemek için buraya tıklayabilirsiniz…

GTX 1050Ti, sistemimizin can damarı niteliğinde. Sistemde bu bütçeye kadar epeyce hoş performans verecektir.

 

WD Blue 1TB 7200RPM Sata 3.0 64Mb 3,5″ Değişmez Disk (WD10EZEX) – 207TL

Ürünü analiz etmek için buraya tıklayabilirsiniz…

SSD için bütçe ayıramadığımızdan performansı hoş bir model olan WD10EZEX seçtik. Sistem kurulumu esnasında ikiye bölüp yarısını işletim sistemi yarısını ambar ayanı olarak parçalamak en mantıklısı ya da kullanıcı kendisine tarafından bölümlendirme yapabilir.

 

TX K8S 500W 1xMavi LED Fan USB3.0 ATX Kasa (TXCHK8S500) – 199TL

Ürünü analiz etmek için buraya tıklayabilirsiniz…

500W peak değer veren enerji kaynağı sisteme dar yetecek nitelikte. Fazla kaliteli olmasa da iş görecek bir ikili seçtik.

 

Viewsonic VA2261 21.5″ 5ms (Analog+DVI) Full HD Led Monitör – 381TL

Ürünü tahlil etmek için buraya tıklayabilirsiniz…

Monitör DVI bağlantısı ile bu seviyede fazlasıyla iş görecektir. Tasarım itibariyle de oldukça güzel bir monitör.

Monitör dahil 2324TL tutan sistem, Full HD çözünürlükle oyun oynayacak ve genel internet kullanıcımız için bütçesini 134TL geçmiş olsa da oldukça güzel bir sistem oldu. Sistemde en büyük payı adeta toplam bütçemizin 3/1‘ini ekran kartına ayırdık. İşlemci için fazla bütçe ayıramasak da gelecekte anakart daha iyi işlemcileri desteklediği ve sistem sahibi arkadaşın ilerde i5 bir işlemciye geçebileceğini düşündüğümüzden geleceğe de dönük bir sistem oldu.

Sistemde kullandığımız anakart, çift bellek slotuna sahip, bu sebeple en ucuz DDR4 8GB tek modül belleği seçim ettik. Ekran kartı fiyatına göre memnuniyet eder nitelikte bir performans sunuyor. Kasa ve güç kaynağı esasında yalnızca bir güç kaynağı fiyatında ama bu bütçede daha ilerisi maalesef mümkün olmuyor. Sisteme fazlasıyla yetecektir. Oyunların bir birçok bu alıcı bir sistemde Full HD çözünürlükte Orta ayarlarda akıcı oynanabilir arkadaşlar.
 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir