Kapat
İnternet 0

TRT Arşiv Tarafından Halka Açılan 8 Efsane Türk Dizisi

Tarihin tozlu sayfalarını kendine has tarzı ve yapısı ile ön plana çıkaran TRT arşiv, hayatımıza dair büyük keyifler ve noktalar bırakıyor. Bu yüzden kendine has tarza sahip olan pek çok efsane dizi için sizlere dair seçimler sunuyoruz. Gelin bu yazımızda TRT Arşiv tarafından yayınlanmış olan seçeneklere göz atalım.

TRT Arşiv tarafından yayınlanan ve Youtube üzerinde de çok fazla kişiye ulaşan bu seçenekler, özellikle dizilere olan keyfi artırıyor ve nostalji aşkı yaşayanlara ait bir de sunum gerçekleştiriyor. TRT Arşiv üzerinde yayınlanan diziler, insanların büyük ilgisini çekiyor. Büyük bir nostalji keyfi ile karşımızda yer alan bu diziler, kolaylıkla erişilebilir bir yapıda olduğu için asla vazgeçilmeyecek bir dilde hizmet sunuyor.

Tabi sadece dizileri değil, aynı zamanda belgeselleri de yayınlayan TRT Arşiv, nota arşivlerini de yayınlıyor ve site üzerinde eski türkülere ve şarkılara ulaşabiliyor ve notaları da görebiliyorsunuz. Biz bu yazımızda sizi geçmişe götürecek detaylardan bahsetmek istiyoruz.

TRT Arşiv’in yayınladığı en güzel ve sevilen diziler:

TRT Arşiv pek çok dizi yayınladı. Ama bu dizilerden 8 tanesini sizler için derledik. En sevilen bu 8 diziye aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir, keyifli bir izleme deneyimine sizler de dahil olabilirsiniz. Çoğunda restorasyon olduğu için gayet net ve canlı bir görüntü kalitesine ulaşmış olacaksınız.

  • Uzaylı Zekiye,
  • Kurtuluş,
  • Gülşen Abi,
  • Yedi Numara,
  • Kuruluş ‘Osmancık’
  • Koçum Benim,
  • İz peşinde,
  • Hisseli Harikalar Kumpanyası,

 

Şeklinde bir listeden bahsedebiliriz. En çok sevilen diziler bunlar olduğu için bu liste içerisinde sizlere daha detaylı bir anlatım sunmak istiyoruz.

  1. İlk Dizimiz Kurtuluş

Bu film Atatürk ve Kurtuluş savaşını anlatıyor. Film hikaye olarak uzun olduğu için de sonradan diziye çevrilmiş. 1994 yılında çekilen dizi, dönemin zorlu mücadelesini konu alıyor ve önemli bir yoğunluk ile karşımıza çıkıyor. Bu sayede çok daha farklı ve amaç doğrultusunda sunulan bir öyküden bahsediyor. Hayatımıza dair geniş ve etkin bir yapı sağlayan bu dizi, TRT Arşiv dizileri içerisinde oldukça çok tutulan bir bölüm yapısına sahip.

Dizinin ilk bölümüne şuradan ulaşabilirsiniz;

 

2. Uzaylı Zekiye

TRT Arşiv tarafından yayınlanan bir diğer dizi de Uzaylı Zekiye dizisi oluyor. Bir neslin gözünü yaşartan bu güzel dizi, bilim insanlarının hatası sonucu süper güçler kazanan ve bir o kadar da saf olan Zekiye’nin hikayelerini konu ediyor. TRT Arşiv tarafından paylaşılan ve komik bir dizi olarak ön plana çıkarılan bu projenin müziklerini de Yeşilçam dönemi ve günümüzün dönemi ustalarından Cahit Berkay yapıyor. Münir Ozkul da içerisinde yer alıyor bu projenin. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Diziye ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz:

3. Gülşen Abi

TRT Arşiv tarafından paylaşılan dizilerden biri olan Gülşen Abi, komedi dizileri arasında yer alıyor. Dizinin konusu ise gerçekten ilginiç şekilde çıkıyor karşımıza. Gülşen Abla isimli bir köşe var ve Haberiniz Olsun gazetesinde yer alıyor bu köşe. Burada okuyucuların sorularını dinleyerek cevaplar yazan Abidin isimli bir karakterin hikayesi olan bu dizi, Sitcom türünde ön plana çıkarılıyor. Sitcom türündeki bu dizide usta oyuncu Haluk Bilginer de yer alıyor. 108 bölümlük olarak yayınlanan bu Sitcom dizi, oldukça çok sevilen bir yapıda sunuluyor.

Diziyi izlemek için tıklayın:

4. Yedi Numara

TRT tarafından paylaşılan ve pek çok kişinin ilgisini çeken bir diğer dizi de 7 Numara isimli dizi oluyor. İstanbul’a gelen ve burada ikamet eden 4 şehirli kızın hikayesini anlatan ve 2 taşralı erkek ile arasında geçen kültürel farklılıkları ön plana çıkaran bu dizi, oldukça önemli ve komedi dolu. Ayrıca 7 numaralı daireye öğrencilerin akrabaları da taşınınca durum iyice komikleşiyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Olgun Şimşek, Şebnem Dönmez ve Demet Evgar gibi usta isimler var. 92 bölümlük dizi TRT Arşiv YouTube kanalında yayınlanıyor.

İzlemek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

 

5. Kuruluş ‘Osmancık’:

Tarık Buğra’nın bir eseri olan Osmancık isimli romanından yola çıkılarak uyarlanan bu dizi, Osmancık ismi ile ön plana çıkarılıyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluş hikayesini anlatıyor. Cihan Ünal’dan tutun da dönemin en iyi oyuncularını da içerisinde barındıran bu dizi, 1970 senesinde çekilmiş. Oldukça kaliteli ve teknik dolu bir hikayeye sahip olan bu dizi için aşağıda yer alan linke tıklayarak hemen detaylara ulaşabilirsiniz.

 

6. Koçum Benim Dizisi

TRT Arşiv tarafından yayınlanan dizilerden birisi de Koçum Benim dizisi. Oldukça geniş bir kadroya sahip olan bu dizi, Tarık Akan’dan tutun da Ozan Güven, Engin Altan Düzyatan ve Nehir Erdoğan gibi isimlere ev sahipliği yapıyor. Zihni Göktay gibi usta isimlerinde yer aldığı bu dizi, oldukça sevilen ve beğenilen bir yere sahip. Gençlik dizisi olduğu için de hem hikayesi hem de izlenme yapısı geniş bir arşivlik değer sağlıyor.

Diziyi izlemek için aşağıdaki videoya tıklayabilirsiniz:

7. İz Peşinde

Sevilen dizilerden olan İz Peşinde, dönemin kendi içindeki çekişmeleri anlatan keyifli bir polisiye dizisidir. Yeşilçam’dan aşina olduğumuz Erol Taş ve pek çok kişi ile birlikte çalışılan bu dizi, kendine has bir hikayeye sahip. Dönemin çok sevilen dizilerinden olan Koçum Benim, her alanda ön plana çıkmayı başarıyor ve insanlara dair de aktif bir seçenek sunuyor.

İz peşinde dizisini izlemek için aşağıdaki videoya tıklayabilirsiniz:

8. Hisseli Harikalar Kumpanyası

Türkiye’nin hemen hemen her şehrine gitmeye çalışan ve turnelerle karşımıza çıkan Hisseli Harikalar Kumpanyası, tam bir tiyatro ve müzikal olarak sunuluyor. Bir nevi gazinada geçen bir müzikal olarak hikayesini karşımıza çıkaran bu dizi, hem keyifli hem de bir o kadar profesyonel olarak hazırlanmış. Youtube kanalı üzerinde 4 bölüm yer aldığı için de kolaylıkla erişebiliyor ve ulaşabiliyorsunuz. Şimdiden keyifli seyirler diliyoruz.

Diziyi izlemek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

 

TRT arşiv tarafından yayınlanan diziler ve belgeseller, hem dönemin tarihine ışık tutuyor hem de içerik olarak neler yapıldığının ve karşımıza daha önce yapılan işlerin nasıl çıktığının sinyallerini veriyor. Bu yüzden de kesinlikle kişisel olarak beklentilerin tamamını kullanabilecek ve ön plana çıkarabileceksiniz diyebiliyoruz. Sizler de zaman kaybetmeyin ve bu çalışmaların hepsini kendi içinde değerlendirmeye ve ön plana çıkarmaya devam edin.

Profesyonel bir izleme keyfi için TRT Arşiv tarafından yayınlanan, pek çok kişinin keyfine cevap veren ve izleme kalitesini buradan da yoğun bir dilde ön plana çıkaran bu dizi için, daha rahat ve hızlı bir çalışma yapabilir ve kendinize göre de aşamaların tamamını ön plana çıkarabilir, çözümleri de buradan yürütebilirsiniz.

Herkesin keyif alacağı ve özellikle de hem belgesel, hem dizi hem de sineması ile ilerleyeceği bu diziler, aşama aşama büyüyor ve karşımıza çıkarılıyor. Bu dizilerin kolaylıkla izlenmesi ve aşama aşama sunulası, zaten insanlara daha kolay ulaşabileceği anlamına geliyor. Dizi seven herkesin bir an önce göz atmasını ve yukarıda verdiğimiz listelere ulaşmasını öneriyoruz.

Aslantek ailesi olarak şimdiden keyifli seyirler dileriz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir