Kapat
Tesla, otomobil kameralarıyla bilgi havuzu oluşturacak
Otomotiv 0

Tesla, otomobil kameralarıyla bilgi havuzu oluşturacak

 

 
Otonom sürüşün daha fonksiyonel hale gelmesi için otonom araba geliştiricileri vasıta filolarını her geçen gün genişletiyor. Bu alanda ön plana çıkan Google iştiraki Waymo, 500 adet otonom aracını ücretsiz test etmeleri için Phoenix şehrindeki insanların kullanımına sunarken General Motors da geçtiğimiz günlerde test filosuna 130 adet otonom Chevy Bolt EV modelini eklemişti. Uber, Waymo, General Motors ve öteki otonom araba geliştiricilerinin aksine halihazırda on binlerce otonom aracı yollarda olan Tesla ise daha öbür bir yöntemle veri havuzunu genişletecek.

 

Yol Koşullarını Öğrenecek 

Geçtiğimiz ay Autopilot 2.0 güncellemesi yayınlayan şirket bu güncelleme ile birlikte Tesla sahiplerine de bir mesaj göndermişti. Şirket mesajında, otonom sürüşü ilerletmek ve araçların en kısa sürede tamamen kendi kendine hareket etmesini temin etmek için yol koşullarını öğrenmeye ihtiyaç duyduklarını ve bunun için de Autopilot kameralarından video/data toplanacağını açıklamıştı. Tesla bugün gerçekleşen son düzenleme ile otomobiller üzerindeki kameralardan data toplanan bir veri havuzu oluşturduğunu duyurdu.

 

Ayrıca Bkz.Dünyanın ilk bireysel uçan arabaları 2018’de müşterileriyle buluşuyor 

Bu veri havuzu için sayıları 50.000’e varan otomobilden faydalanacak olan Tesla, Model 3’ün üretimine yan olarak bilgi havuzuna katkı sunacak vasıta sayısını iki katına değin çıkarabilir. Bu sayede Tesla, otomobillerdeki 8 kameradan elde ettiği verileri derin öğrenme teknolojisinde kullanarak mevcut otopilotunu Gelişmiş Otopilot olarak adlandırılan son seviyeye beklenenden daha kısa bir sürede taşıyabilir. 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir