Kapat
Spotify 140 milyon kullanıcıya ulaştı ama finansal kayıplar devam ediyor
İnternet 0

Spotify 140 milyon kullanıcıya ulaştı ama finansal kayıplar devam ediyor

Son dönemde epeyce sıkı bir rekabete sahne olan çevrim içi müzik dinleme sektörünün lideri haline gelen Spotify, iyi bir artma yakaladı ama etkinlik karı anlamında bir türlü düze çıkamadı. Yatırımcılar endişelerini dile getiriyor.

 

Ücretsiz abonelik bezginlik

 

Firmadan yapılan açıklamaya kadar Spotify hizmetinin aylık toplam kullanıcı sayısı 140 milyona ulaştı. Bir yıl önce aynı dönemde bu rakam 100 milyon iken, geçen yıl sonunda ise 126 milyondu. Hizmet aylık olarak ortalama 3.5 milyon kullanıcı kazanıyor. Ücretli abone olan kullanıcıların ise toplamda 50 milyon olduğu belirtiliyor.

 

Spotify en yakın rakibinin bile kullanıcı sayısını ikiye katlamış durumda fakat ücretsiz abonelik sistemi sebebiyle gelirlerini bir türlü rayına oturtamadı. Şirket geçen sene 3.5 milyar dolar gelir elde etmesine rağmen 390 milyon dolar zarar açıkladı. Bir önceki sene hasar 260 milyon dolar civarındaydı. Yani hasar artan bir şekilde büyüyor.

 

Spotify 50 milyon kullanıcısından aylık ücret alsa da geri kalan 90 milyon kullanıcıdan reklam odaklı gelir elde ediyor. Bu da kullanıcıların ne dek fazla hizmet içerisinde kaldığı ile aracısız olarak alakalı. Hal böyle olunca değişmez bir kazanç modeli oluşmuyor. Mesela Apple Music birincil 3 aylık ücretsiz denemeden sonradan ücretliye geçişi gerekli kılıyor. Hatta bazı bölgelerde 3 aylık deneme süresi de kaldırılmış durumda.

 

Hem Bkz.Seagate, PS4 sahiplerini de unutmadıFirma önümüzdeki iki sene her tarafında plak şirketlerine 2 milyar dolar ödeyecek. Geçmiş yıllardan ayrı olarak firmanın Universal Records ve Merlin platformu ile ortaklık yaptığı, telif hakkını sanatçılar yerine aracısız bu şirketlere ödeyeceği belirtiliyor. Bu da maliyetlerin azıcık düşmesini sağlayacak.

 

Hatırlanacağı üzere Grooveshark da ödeyemediği telif ücretleri sebebiyle 2015 yılında iflas etmişti. Yatırımcılar Spotify’ın da benzer bir sonla karşılaşmasından üzüntü ediyor. Bakalım platform gelecek için ne cins adımlar atacak.

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir