Kapat
Donanım 0

Samsung 960 PRO bizlerle !

Daha önce SATA 850 PRO vs EVO sürümlerini geliştiren samsung, SSD konusundaki hızlı çıkışını sürdürdü.

Yeni SSD: malesef SATA arabirimli değil, bu SSD’yi sadece M.2 Slotu’na sahip olan kullanıcılar kullanabilecek.

 

Anakart’ınızdaki pci express slotlarına takacağınız aparata 960 pro’yu bağlayarakta bunu kullanabilirsiniz, fakat burda dikkat etmeniz gereken pci express slotunun kaç x olduğu 1x bir pci express slotunda hızda 1x olacağında normal bir SSD’den çokta yüksek bir performans alamazsınız önerilen x hızı pci express 4.0x’dir ama siz dilerseniz 8x veya 16x slotunada takabilirsiniz ama gene 4x hızında çalışacaktır.

 

Yeni 960 SSD’ler, V-NAND tabanlı M.2 form faktöründeler ve şirketin NVMe SSD teknolojisi üzerine inşa edilmiş. Güçlü performans, dayanıklılık ve kapasiteye ek olarak, yeni Samsung Magician yazılım paketiyle sunuluyorlar.

960 PRO ve 960 EVO SSD, sırasıyla 3500 MB/s ve 2100 MB/s maksimum sıralı okuma ve yazma aktarım hızları sunuyor.

Okuma ve yazma IOPS, 440.000 ve 360.000’da zirveye ulaşıyor.

Bu yeni nesil profesyonel yüksek performanslı ve dayanıklı SSD’ler, en ağır iş yüklerinde performansı sunmak için Samsung Dinamik Termal Koruma teknolojisini kullanıyor.

Yeni 960 PRO, dünyanın en hızlı ve en yüksek kapasiteli NVMe tabanlı M.2 SSD’si olarak öne çıkıyor. Samsung V-NAND teknolojisi ile 512GB, 1TB ve 2TB kapasitelerde tüketicilerin beğenisine sunuluyor. 960 PRO, 2TB kapasite için 1.2 Petabayta kadar beş yıllık sınırlı garanti ile ek güvenilirlik vadediyor.

Samsung 960 EVO; 250GB, 500GB, 1TB olarak raflardaki yerini alıyor. Yeni Samsung Akıllı TurboWrite teknolojisi de 960 EVO ile birlikte ilk kez kullanıcıların karşısına çıkıyor ve sıralı yazma ile okuma hızlarını artırarak sırasıyla 3200 MB/s ve 1900 MB/s tepe değerlerine çıkarıyor. 960 EVO’da okuma hızı 380.000 IOPS’ya, yazma hızı ise 360.000 IOPS’ye kadar ulaşıyor. 960 EVO, 1TB kapasite için 400 terabayta kadar yazmayı kapsayan üç yıllık sınırlı bir garanti ile geliyor.

Bilindiği gibi Samsung ürettiği SSD’leri (850 pro. – 850 evo. vs.) kendi yazdığı bir programla destekliyor.

SAMSUNG MAGİCİAN:

Bu program size çeşitli özellikler sunuyor, örnek vermek gerekirse, SSD’niz bilgisayarınızdaki RAM’in bir kısmını kendisine tahsis edebiliyor ve bu kısmı tampon bellek olarak kullanabilir buda hız’da artış sağlıyor.

Bir başka özellik ise: program SSD’nin %10 luk kısmını kenara ayırıyor ve bu kısmıda tampon bellek olarak kullanabiliyor, ve dahası program verileri hücrelere yayarak veriyi yazıyor yani bu şu anlama geliyor veriler belli hücrelere yani belli bölgelere yoğunlaştırılmış bir şekilde değilde bütün SSD’ye dağıtılarak yazılır böylece SSD’nin ömrü artıyor.

ve bunu gibi bir kaç özellik bu programda mevcut gayet güzel bir program tek kötü yanı bu özelliklerden mac kullanıcılarının yararlanamaması.

Standart kullanıcılar için gereksiz bir ürün yani ürünün fiyatı düşünüldüğünde pekte iyi bir fikir gibi durmuyor zira bu karta sahip olsanız bile yapacağınız işlemler bu SSD’nin kapasitesinin altında olacağında Ferrari’nizi garaj’da tutmanıza benzer.

Fakat üst düzey kullanıcılar yani bu kişiler video edit yapan, vs. yüksek okuma yazma isteyip zamandan tasarruf etmek isteyen kullanıcılar için mücize bir ürün.

Okuma hızınız yüksek, kapasiteniz yüksek olsun..esen kalın.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir