Kapat
Oyuncuya özel mikrofon "ASUS ROG Strix Magnus" tahlil
Donanım 0

Oyuncuya özel mikrofon “ASUS ROG Strix Magnus” tahlil

Kutu içeriğinde taşıma çantası yanına tatbik klavuzu, özel USB temas kablosu ve mikrofon ayakları için özel dönüştürücü uyarlayıcı yer alıyor.

 

Metal gövdesi ve gelecek temalı çizgileri ile transformers evreninden fırlamış teknolojik bir ürünü andıran mikrofonun arkadaki kısmında bulunan ASUS Rog logosu, çizgiler ve daha alçak kısımdaki led aydınlatmanın yanıp sönme şekli ve renkleri ASUS’un Armory isimli yazılımı üzerinden ayarlanabiliyor.

 

Daha fazla masa üzeri kullanım için dizayn edilen mikrofonu dilerseniz altındaki vida deliği doğruca mikrofon ayakları ya da tripod üzerine de konumlandırabiliyorsunuz. Kutu içeriğinde gelen vida adaptörü ise ayrı mikrofon ayakları için düzen sağlıyor.

 

USB 3.0 üzerinden bilgisayar ile bağlantı karşılayan Magnus’un özel kablosunun her iki ucu da USB Alıcı A olarak dizayn edilmiş. Oldukça kalın olan kablo mikrofonun hemencecik sol kısmından bağlandığı için ayrıca görüntüyü bozuyor keza de masa üzerinde saklaması epeyce kuvvet oluyor.

 

Mikrofonun solunda farklı USB aygıtları takabilmeniz adına ek bir USB girişi yer almakta.

 

Bilgisayar göre keza USB ses kartı ayrıca de mikrofon olarak tanınan Magnus üzerinde kulaklık çıkışı ve kulaklık çıkışının ses yüksekliğini ayarlayabileceğiniz bir ayar tekeri bulunuyor. bununla birlikte sol kısımda mikrofon üzerindeki aydınlatmayı kapatmak ve modlar arasında geçiş gerçekleştirmek için bir buton daha konumlandırılmış.

 

Mikrofonun çarçabuk sessiz moda elde etmek isteyenler için sessize al tuşu unutulmamış.

Sağ kısımda en sinyâl şeylerden biri AUX girişi. Rog Strix Magnus’a MP3 çalar veya sanki diğer ses kaynaklarını da bağlantı kurmak olası. Böylece yayınlama sırasında sesiniz yanında ilave kaynakların sesini de yayına taşıyabiliyorsunuz.

 

Mikrofon üzerindeki kazanç tekeri ile de hassasiyet ayarı seri bir şekilde yapılabiliyor. Magnus, 3 öbür egzersiz moduna sahip. Mod tercih düğmesinde en üst tek birey olarak gösterilen modda dosdoğru önden gelen seslere odaklanılarak tescil sağlanıyor.

 

Çift birey ile resmedilen stereo modda sağ ve soldan gelen sesler stereo olarak yayına aktarılıyor. Bu Nedenle iki birey benzer anda konuşacaksa iki taraftan da kayıpsız ses kaydı alınabiliyor. En alttaki seçenek ise gürültü müdahale etme özelliğini faal ediyor.

 
Magnus’un tepe kısmında kullanıcıya içten bakan açısal 3 tane 14mm kondanser mikrofon yer almakta. Bunlara ek olarak arkadaki kısmında ise bir tane minik gürültü engelleyici mikrofon konumlandırılmış.
 

Mikrofon arka kısımda kalan nesnelerin çıkarttıkları sesleri dinleyerek buna kadar bir algoritma oluşturuyor ve ortam sesini bastırarak sizin sesinizi ön plana çıkartıyor. Ses testleri kısmında şamata müdahale etme başarımı üzerinde keza duracağız.

 

Evet mikrofonun teknik ve maddi özellikleri ile ilgili anlatacaklarımız bu değin derhal dilerseniz testlere geçelim. Testlerde Magnus karşısına popüler yayın mikrofonlarından biri olan Yeti Blue’yu koyduk. Her iki mikrofon da hem yakın ayrıca de uzak mesafede konumlandırılarak deneme edildiler. Zira Magnus’un en gösterişli olduğu şey masada uzaktan bir noktada dururken de sesinizi iyi bir şekilde karşı tarafa iletebiliyor almak.

 

Şu Anda ilk olarak Yeti ile kayıt altına alınan yakın mesafe sesi dinleyelim. Oldukça düz, basların geride kaldığı tiz ve orta seslerin önde durduğu bir performans var. Sıra Magnus’da

Magnus’da orta ve bas sesler ağırlıkta. Her ikisi için de yakın mesafede işlerini iyi yapıyorlar denebilir. Sıra masanın ucuna konumlandırıldıkları uzun uzaklık testinde. Yeti ile başlıyoruz.

Yeti’nin azıcık akustik almaya başladığını ve ortam seslerinden fazlaca etkilendiğini gördük. Performansı geriledi. Şu Anda benzer mesafeye Magnus’u koyalım bakalım ne yapacak.

Sanki yakında gibi değil mi? Bu mikrofonu diğerlerinden ayıran en kayda değer şey de bu işte. Mikrofon uzakta dururken yarı yakında gibi varlıklı kayıt yapmaya devam ediyor. Gerçekten mükemmel.

Peki ya şamata müdahale etme nasıl çalışıyor? Gürültü engellemeyi arkadaki planda klavye sesi varken deneme edeceğiz.

 

Gürültü engelleme kesin oranda arkadaki sesleri bastırıyor fakat bu esnada sesimizi de mekanik ülkü getiriyor. Bana sorarsanız fazla şiddet şartlarda kayıt yapmıyorsanızsa böylece kullanılası değil. Özellikle OBS’in başarılı şamata müdahale etme filtreleri düşünüldüğünde olmasa da olur bir özellik.

Magnus’u genellikle değerlendirecek olursak;

Amerika’da 150 Dolar seviyesinde bir fiyatla satışa çıkması beklenen mikrofon hem araç gereç kalitesi ayrıca de ses kalitesiyle en alınası cihazlardan biri. Benim gibi yayında mikrofonu uygulamak istemeyenler için de tek seçenek denebilir. Uzaktan konumlandırıldığında deha sesi çok net tescil altına alabiliyor.

 

3. Parti şamata engelleme özelliği olan bir yazılım kullanma şansınızın olmadığı durumlarda şamata müdahale etme özelliği de işinizi görebilir. Ses kalitesini düşürüyor olsa da en azından yerleşik olarak böyle bir özelliği var ister kullanırsınız isterseniz kullanmazsınız.

Üzerindeki ilave USB portu ve aux girişi de genişletilebilirlik sağlıyor.

Eğer canlı yayınlar ve oyun kayıtları için ağzınıza yapıştırmadan da hoş ses alabilecek bir mikrofon arıyorsanız ASUS, ROG Strix Magnus piyasadaki en iyi seçenek oluyor.

 
 

Videodaki ses kayıtlarının orijinal hallerini indirmek için tıklayınız 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir