Kapat
Öksürüğe Ne İyi Gelir?
Sağlık 0

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük, vücudun boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir mekanizmasıdır. Öksürüğün balgamlı, balgamsız, kronik ve akut öksürük gibi türleri vardır. 3 haftadan kısa sürerse akut öksürük, çocuklarda 4; yetişkinlerde 8 haftadan uzun sürerse kronik öksürük olarak adlandırılır.   Öksürüğün amacı vücuttaki mikropları, partikülleri, mukusu ve sıvıları akciğerden solunum yoluyla çıkartarak temizlemektir.

Öksürük Nedenleri

Öksürük birçok nedenden meydana gelebilir. Soğuk algınlığı, grip, tahriş edici bir maddenin teneffüs edilmesi akut öksürüğe neden olurken alerjiler, astım, bronşit ise kronik öksürüğe neden olur. Bunların dışında kalp yetmezliği, akciğer kanseri, sigara kullanmak ve bazı tansiyon ilaçları öksürüğü tetikleyebilir.

Öksürüğe Neler İyi Gelir?

Zencefil öksürük için en çok kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. 1 tatlı kaşığı zencefili balla karıştırıp yemek veya uyumadan önce zencefilli ballı çay içmek boğazını öksürüğü büyük oranda azaltır.

Ilık sütü bal karıştırarak içmek boğazı tamamen rahatlatarak öksürüğün ve boğazda oluşan gıcığın giderilmesine yardımcı olur.

Karabiber dolaşımı ve balgam akışını hızlandıran bir baharattır. Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiberi iki yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırın. Üzerine kaynar su döküp 15 dakika beklettikten sonra süzün. Balgamlı hale gelmiş öksürüğü geçirmek için çok faydalı olacaktır.

Portakal suyu bağışıklık sistemini güçlendiren bir içecektir. Bronşit öksürüğün tedavisinde bol bol portakal suyu içmek öksürüğü hafifletecektir.

Kekik, öksürük tedavisinde kullanılan doğal ve etkili bir bitkidir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında bal ile karıştırmış kekik çayı çok faydalı olacaktır. Ayrıca boğmaca ve diğer enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır.

Nane iyileştirici özelliği ile tanınır. Nane yapraklarında bulunan mentol mukusun parçalanmasına yardımcı olarak boğazı rahatlatır.

Soğanla yapılmış buhar banyoları, sarımsak, ceviz ve badem öksürük tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerdir.

Bunların dışında bol su içmek, odanızın nem düzeyini iyi ayarlamak, çamaşır suyu gibi ev temizlik ürünlerinin kokusunu solumaktan kaçınmak, akşam geç saatte yemek yememek, bol bol C vitamini tüketmek ve soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durmak öksürüğü azaltacak diğer basit yöntemlerdir.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir