Kapat
Obama, Rusya'ya siber saldırı emri vermiş
İnternet 0

Obama, Rusya’ya siber saldırı emri vermiş

 

ABD’li eski bir bürokratın açıklamalarına dayandırılan iddialara kadar Obama; CIA, NSA ve ülkenin diğer istihbarat kurumlarını bir araya getirerek Rusya’ya yapılacak siber saldırılar hakkında manâlı toplantılar gerçekleştirdi. Bu toplantılarda; Rus ağlarına yerleştirilecek ve uzakta tetiklenebilecek dağıtılmış araçlarla iki ülke arasındaki gerilimin artması durumunda veya Rusya’nın bir siber saldırıda bulunması halinde Rusya’ya yönelik siber operasyon başlatma kararı alındı.

 

Hem Bkz.Tesla Model 3’ün final tasarımını gösteren fotoğraflar ortaya çıktı 

Washington Post, bu toplantılardan daha sonra 8 Kasım gecesinde Donald Trump’ın başkanlık yarışını kazandığının açıklanmasıyla birlikte Beyaz Saray’da büyük bir şok yaşandı ve hack araştırmaları aralık ayına kadar durduruldu. Aralık ayında çalışmalar yeniden başladı ve Obama 2008 yılına dek Rusya’nın ABD’ye yönelik gerçekleştirmiş olabileceği tüm siber saldırıların incelenmesini istedi.

 

Operasyon Yetkisi Verdi

Araştırma süreciyle ilgili birincil yaptırım ise 29 Aralık’ta ABD’de tayin yapan 35 Rus istihbarat görevlisinin hudut dışı edilmesi oldu ve NSA, CIA ve ABD Siber Komutanlığı’na siber işlem yapma yetkisi verildi. Washington Post’un iddiasına göre NSA kadar tasarlanan ve uzaktan tetiklenebilen siber araçlar Rus ağlarına yerleştirildi.

 

20 Ocak tarihinde Donald Trump başkanlık koltuğuna oturduğu için Obama ve istihbarat birimlerinin siber operasyon çalışması rafa kaldırıldı fakat siber hücum için Rus ağlarına yerleştirilen araçların akıbetinin ne olduğu bilinmiyor. NSA’in tasarladığı araçların, 2010 yılında ABD tarafından İran’daki nükleer araştırmaları sekteye uğratmak için kullandığı Stuxnet isimli solucan yazılıma benzer bir şekilde 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir