Kapat
AMD Vega ekran kartlarının enerji tüketimi oldukça yüksek
Donanım 0

AMD Vega ekran kartlarının enerji tüketimi oldukça yüksek

AMD’nin bugüne kadar en kuvvetli grafik mimarisi olarak tanımladığı Vega piyasaya çıkmak üzere. Nvidia’nın üstteki seviye ekran kartları ile kapışmaya gelen Radeon RX Vega ekran kartlarının aynı zamanda bir dezavantajı olabilir.

 

Yüksek enerji 

 

MSI pazarlama şefine dayandırılan bilgilere tarafından Vega ekran kartları beklenenin fazla üstünde bir ısıl tasarım gücüne sahip olacak. Az Önce net bilgiler mevcut değil fakat akıcı soğutmalı Vega Frontier Edition versiyonunda 375W ısıl tasarım gücü mevcut. En azından sıvı soğutmalı özelleştirilmiş ekran kartlarında bu seviyeye çıkılacağını söyleyebiliriz.

 

AMD’nin Tesla P100 hızlandırıcısını bile işlem performansı olarak geride bıraktığını belirttiği Vega çekirdeği belli ki bu gücü karşılamak için oldukça yüksek enerji tüketimi gerçekleştirmek zorunda. Nvidia’nın en enerjik son kullanıcı kartı Titan Xp bile 250W ısıl tasarım gücüne sahip. Bu bakımdan enerji verimliliği karşılaştırmalarında olasılıkla AMD’nin biraz başı ağrıyabilir.

 

Kaynaklar MSI’ın Vega ekran kartlarında ısıl tasarım gücünü optimize ettiğini ve öbür senaryolarda bambaşka enerji tüketimi belirlediğini açıklama ediyor. Örneğin hava soğutmalı modellerde 300W TDP değeri değişmez tutulurken, sıvı soğutmalı modellerde 375W seviyesine dek çıkabilecek. Kesinlikle bunlar teorik rakamlar henüz net bir TDP değeri mevcut yok.

 

Radeon RX Vega

 

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti ve Titan Xp ekran kartları ile aynı performans sunacağı bahis edilen Radeon RX Vega ekran kartlarında 4096 Stream işlemcisi, 16GB’a dek HBM 2 bellek, 1500MHz üzeri sürat ile 13 TFLOPS performans, 480GB/s bant genişliği gibi teferruat yer alması bekleniyor.

 

Keza Bkz.PCIe tabanlı Tesla V100 hızlandırıcısı duyuruldu

Radeon RX Vega ekran kartları başlangıçta iki grafik çekirdeği ile gelecek. Vega 10 XT ve Vega 10 Pro çekirdekleri bazı farklılıklar içeriyor. Vega 10 XT yukarıda sanılan özellikleri barındırırken Vega 10 Pro çekirdeğinin ise azıcık daha kırpılmış Stream işlemcisi ve 8GB HBM 2 hafıza sunacağı belirtiliyor. Sonraki dönemde daha düşük bir Vega 11 çekirdeği gelecek. Bu çekirdekte GDDR5X veya GDDR5 bellek olacağı açıklama ediliyor.

 

Radeon RX Vega ekran kartları Temmuz sonundaki SIGGRAPH 2017 fuarında resmiyet kazanacak. Fuarda ilk örneklerin ziyaretçilere sergileneceği varsayım ediliyor. Ekran kartlarının fiyatları demin muhakkak yok ama 700$ civarında olması bekleniyor. 

 

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir