Kapat
kripto para değer kaybı
Kripto Paralar 4

Kripto Paralar Neden Düşüyor? [Haziran 2018]

11 Haziran itibariyle tüm kripto paraların fiyatları ani şekilde düşmeye başladı. Bitcoin uzun süre sonra 7000$ altına inerken, bu değer kaybını altcoinler de takip ediyor. Peki kripto paralar neden düşüyor?

Yazıyı yazdığımız anda Bitcoin 24 saat içerisinde, yaklaşık %11 değer kaybederken. Toplam market hacmine göre 5. sırada bulunan EOS’un fiyatı %22 civarında değer kaybetti.

Kripto paraların toplam işlem hacmindeki düşüş ise an itibariyle 50 milyar dolar civarında.

Peki Kripto Paraların Fiyatı Neden Düştü?

Son üç aydır en dip değerleri bu gece itibariyle gördük diyebiliriz. Bunun sebebi ise uluslararası medyada Coinrail’in hacklenmesi olarak gösteriliyor. İlk etapta Coinrail’e erişim sağlanamazken, sonrasında şirketin twitter hesabı üzerinden saldırı doğrulandı. Değerleri yaklaşık 20 milyon dolar olan altcoinlerin çalınması, kripto paraların değer kaybındaki başlıca sebep olduğu belirtiliyor.

Herhangi bir borsayla alakalı hack olayı yaşandığında ya da bir dedikodu ortaya çıktığında, panik oluşuyor ve bunun sonucunda sabırsız heyecanlı yatırımcılar ellerindeki kripto paraları ani bir kararla satmaya başlıyor. Fiyatlardaki düşüş genellikle bu şekilde yaşanıyor. Hack olayı yaşanmasa, sadece sitelere erişim bile birkaç saatliğe gitmiş olsa dahi bu durum kripto para fiyatlarına hemen yansıyor.

Yazıyı yazdığım sırada ilk 100 coin arasında tek değer kazanan coin Veritaseum, işlem hacminde şu an için 72. sırada bulunmakta ve 24 saatte yaklaşık %8 değer kazanmıştır. Diğer tüm coinler ise %10-20 arasında değer kaybı yaşadılar.

Kripto Paraların nasıl bir yöne gideceği hakkında bir tahminimiz yok fakat. Yurtdışı kaynaklı forumlarda yatırımcılar morallerini mizah ile düzeltmeye çalışıyorlar.

kripto para değer kaybı

Karikatürde Dünya’nın en güçlü insanı müsabakası çizilmiş. Ağırlık kaldıran kişilere jüri 5-6-2 8-7-6 gibi puanlar gösterken. Hiç bir şey kaldırmayıp sadece 20.000$’dan Bitcoin aldığını söyleyen kişiye 10-10-10 tam puan vermişler.

Bitcoin Düşer Mi? Çıkar Mı?

Öncelikle benim herhangi bir teknik bilgim yok. Bu nedenle yatırım tavsiyesi yapmak gibi bir yetkim de yok. Sadece güncel kripto para haberlerini takip edip Türkçe olarak ziyaretçilerle paylaşmak amacındayım. Bu veya sitemizde yayınlanan herhangi bir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin ya da kripto paralar düşer mi, çıkar mı gibi bir soruyu net bir şekilde yanıtlayacak birisi olduğunu da sanmıyorum. Ancak milyar dolarlara sahip olan kişi ya da gruplar herhangi bir altcoini ya da bitcoinin fiyatını arttırmak ya da düşürmek gibi çabalara girebiliyorlar. Her ne kadar tablolar çizilse de tahminler yapılsa da fiyatlar arz talep doğrultusunda ilerlediğinden net bir tahmin zor.

Kripto paralar ile ilgilenenlerin, kripto paralara karşı sözleri nedeniyle sevmediği Warren Buffet‘ın borsalar hakkında “Borsa Sabırsızların, Sabırlılara Para Aktardığı Yerdir” gibi bir sözü var. Ama bu kripto paralar için ne kadar doğru bunu da bilemiyoruz. Örnek olarak Bitconnect’in ponzi olduğu ortaya çıkmasıyla aşağıdaki facia yakın geçmişte yaşandı, 400$’lardan işlem gören coin şuanda 0,5$ civarında.

bitconnect

Ancak tüm coinler BCC gibi olacak diye birşey tabiki yok. Bitconnect zaten bir fiyaskoydu diyebiliriz. Coin dünyasının çiftlikbank’ı diyelim kısaca, aldıkları paralarla Bitcoin aldılar çevirmeye çalıştılar fakat fiyat düşünce, bum.

Birçok altcoin ise geçmiş aylarda, yıllarda birçok kez değer kaybı yaşasa da tekrardan artış gösterdi.

Bitcoin ve diğer kripto paralar için hiç mi olumlu bir haber yok, hep mi hacklenme hep mi değer kaybı derseniz;

CNN’in bu haberine (CNN bizimki değil, onların bu haberlerle çok işi yok seçim öncesi) göre Çin’in hükümete yakın yandaş gazetelerinden biri (Sadece bizde yokmuş :/ ) Çin Hükumeti’nin Kripto Paralar üzerindeki kısıtamaları kaldırabileceği sinyalini vermiş.

Yazımın sonuna gelirken, kesinlikle yatırım tavsiyesi olmadığını tekrar belirtiyorum. Özetle, “Kripto Paralar Neden Düşüyor?” sorusunun cevabı Coinrail’in hacklenmesiyle başlayan panik dalgası olarak tahmin edilmekte diyip yazımızı bitirelim. Yazımız hakkında yorumlarınızı hemen alt kısımdan gönderebilirsiniz. Görüşmek üzere. 🙂

Kerem {Kerem}

“Kripto Paralar Neden Düşüyor? [Haziran 2018]” üzerine 4 yorum

 1. fatih dedi ki:

  İsterse 1 liraya düşsün hepsi ben satmayacağım. Zaten artık bakmıyordum bakayım dedim yine düşmüşler 😀

  1. bilal dedi ki:

   90.000 seviyesinden aldım artık düşmesin yeter…

 2. şafak dedi ki:

  Ne zaman yükselecek acaba hep düşüyor yüzümüz gülmedi aldığımızdan beri

 3. Murtaza dedi ki:

  Bu seviyeden satmam mümkün değil, daha düşerse de düşsün alıştık zaten artık. Yükselirse seviniriz ne yapalım artık. Borçla falan giren varsa Allah onlara yardım etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir