Kapat
iPhone Sarı Ekran Çözümü Nasıl Yapılır?
iOS 0

iPhone Sarı Ekran Çözümü Nasıl Yapılır?

Telefonunuzun ekranının sarardığını mı fark ettiniz? Sakin olun ve rehberimizi sonuna kadar takip edin. iPhone sarı ekran çözümü için tıklayın!

iPhone Sarı Ekran Çözümü Nasıl Yapılır?

Night Shift Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Apple’ın gözdesi iPhone serisi akıllı telefonlar teknolojik yönden olduğu kadar yazılımsal açıdan da oldukça gelişmiş cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde herkesin en yakın arkadaşı olan akıllı telefonlar, gün boyu sürekli olarak kullanılıyor. İnsan yaşamını kolaylaştırma amacı taşıyan akıllı telefonlar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok özelliğe sahip.

iPhone’ların bu özelliklerinden bir tanesi de Night Shift adını verdiği mavi ışık filtresi özelliği. Apple, bu özellik sayesinde kullanıcıların gece telefonla bakarken uykularının açılmamasını hedefliyor. Bu sayede kullanıcılar geceleri Night Shift özelliğini açarak ekrana sarı bir filtre uygulanmasını sağlıyor. İnsanları sabah olduğu yönünde uyaran ve uykularını kaçıran ışığı azaltan bu sarı filtre, geceleri daha konforlu bir kullanım imkânı sunuyor.

Mavi ışığı azaltan Night Shift özelliği denetim merkezinden ya da ayarlardan etkinleştirilebiliyor. Bazı kullanıcılar mavi ışık filtresini yanlışlıkla etkinleştiriyor ve telefonlarında sorun olduğunu düşünebiliyor. Eğer sarı ekran sorunu ile karşı karşıyaysanız bakmanız gereken ilk şey Night Shift özelliğinin açık olup olmadığını kontrol etmek. Eğer farkında olmadan bu özelliği etkinleştirmişseniz sorunu kolayca çözmek mümkün.

iPhone’larda Night Shift özelliğini açmak, kapatmak ya da kontrol etmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ekran ve Parlaklık seçeneğine tıklayın.
 3. Night Shift özelliğine tıklayın.
 4. Yarına Kadar Açık Bırak seçeneğini kapalı konuma getirin.
 5. İşte bu kadar!

Night Shift özelliğini kapattıktan sonra sarı ekran sorununuz çözülmüş ise problem basit bir yanlıştan kaynaklanıyor demektir. Eğer sorununuz hala devam ediyorsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

iPhone Sarı Ekran Çözümü: Renk Tonunu Düzenleyin

Pek çok akıllı telefonda olduğu gibi iPhone ve iPad’lerde de ekranın renk sıcaklığını göz zevkinize göre ayarlamak mümkün. Apple, bunun için telefonlarının ve tabletlerinin içerisine bir ayar ekliyor. Bu sayede kullanıcılar ekranın renk tonunu sıcak ya da soğuk olarak değiştirebiliyor. iPhone’larda yaşanan sarı ekran sorununun nedenlerinden bir tanesi de yanlış renk tonu ayarı olabiliyor. Birkaç adımda bunu düzeltmek mümkün:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Erişilebilirlik seçeneğine tıklayın.
 3. Ekran ve Metin Puntosu seçeneğine tıklayın.
 4. Renk Filtreleri seçeneğine tıklayın.
 5. Açılan sayfada Renk Filtreleri seçeneğini etkinleştirin.
 6. Açılan seçeneklerden Renk Tonu seçeneğini seçin.
 7. Yoğunluk seviyesini en düşüğe getirin.
 8. Renk Özü seviyesini ise sağa ve sola kaydırarak eğer ekranınız çok sarıysa mavi tonlara, mavi ise sarı tonlara getirin.
 9. İşte bu kadar!

Apple Yetkili Servisine Başvurun

Her iki işlem de iPhone’unuzda yaşadığınız sarı ekran sorununa çözüm olmadıysa geriye sadece Apple yetkili servisine başvurmak kalıyor. Yazılımsal müdahaleler ile çözülemeyen ekran sorunlarınız donanım arızalarını işaret ediyor olabilir. Apple yetkili servisinde çalışan personeller cihazınızı inceleyerek sorununuzun çözümü konusunda daha iyi destek olabilir.

Yetkili servise başvurmadan önce telefonunuzda değişen parçalar olup olmadığını Ayarlar uygulamasını kontrol ederek öğrenmek mümkün. Bunun için Ayarlar uygulamasına girdikten sonra Genel ve Hakkında seçeneğine tıklamak yeterli. Eğer iPhone’unuzda değişen parçalar var ise bu sayfada görüntüleyebilirsiniz. Telefonunuz orijinal ise bu alan görünmeyecektir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir